هنر موسیقی

گامی مينور برای آشنایی با هنر و موسیقی

اركستر سمفونيك تهران به ياد امام خميني به اجرا پرداخت

اركستر سمفونيك تهران به رهبري «منوچهر صهبايي» شب گذشته با حضور وزير ارشاد در تالار وحدت به ياد امام خميني(ره) به اجرا پرداخت.
در اين اجرا كه شب گذشته با عنوان «همپاي جلودار» صورت گرفت، اركستر سمفونيك تهران به رهبري منوچهر صهبايي و گروه كر دفتر موسيقي به رهبري رازميك اوهانيان در حضور صفار هرندي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي،محمد حسين ايماني معاون هنري و اصغر اميرنيا مديرعامل بنياد رودكي به مناسبت نوزدهمين سالگرد ارتحال امام خميني(ره)در دو بخش به اجراي برنامه پرداختند.
در بخش اول، اركستر به خوانندگي علي مينو سپهر قطعه هجران آفتاب را شامل 5 موومان به آهنگسازي سعيد ذهني اجرا كردند.اين قطعه كه به سفارش انجمن موسيقي ايران، دفتر موسيقي و معاونت هنري بر روي اشعاري از قيصر امين پور و علي معلم ساخته شده با قطعه نور در ظلمت كه به وقايع قبل از انقلاب مي‌پرداخت ،آغاز شد.سپس اركستر ديگر بخش‌هاي اين قطعه به‌نامهاي طلوع فجر كه پيروزي انقلاب را به تصوير مي‌كشيد،دفاع مقدس كه مربوط به جنگ، ارتحال امام و فرزندان امام بود را اجرا كرد.
به گزارش فارس،هجران آفتاب اولين قطعه بعد از نينواي عليزاده بود كه براي ني و اركستر بزرگ توسط سعيد ذهني نوشته شده است كه در اجراي شب گذشته اين اثر ني به عنوان ساز اصلي در كنار اركستر قرار داشت در واقع اين اركستر بود كه ني را در اجرا همراهي مي‌كرد.همچنين براي القا حس فضاي مربوط به انقلاب و دفاع مقدس سنج و دمام و دف نيز در كنار اركستر قرار گرفته بود.
بخش دوم اين كنسرت با اجراي قطعه پرواز ققنوس از ساخته‌هاي علي بكان به خوانندگي علي تفرشي آغاز و سپس اركستر قطعات خاطره انگيزي از دوران انقلاب از جمله پيروزي از ساخته‌هاي رحيميان با صداي اسفنديار قره‌باغي،خميني اي امام به صورت كرال،دريغا ساخته محمد علي شكوهي و تنظيم حشمت سنجري با صداي محمد گلريز را اجرا كردند.
پس از پايان اجرا وزير ارشاد به همراه ايماني و اميرنيا با رفتن به پشت صحنه تالار وحدت از زحمات اركستر و صهبايي تقدير و تشكر كردند.
اركستر سمفونيك تهران به رهبري منوچهر صهبايي امشب آخرين اجراي خود را در تالار وحدت به ياد امام راحل به صحنه مي‌برد.

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه 16 خرداد1387ساعت   توسط هنرجو 

بزرگداشت «مشكاتيان» در بوشهر برگزار مي‌شود

 بزرگداشت «پرويز مشكاتيان» در قالب كنسرت گروه موسيقي «هم نوا» بوشهر در اين شهر در حال برگزاري است.


بابك دشتي‌نژاد سرپرست گروه موسيقي بوشهري هم نوا در گفت‌وگو با خبرنگار موسيقي فارس گفت:در اين بزرگداشت كه از شب تولد استاد مشكاتيان در بوشهر در قالب كنسرت برگزار كرده‌ايم به همراه گروه هم ‌نوا با همكاري كانون تبليغات زارع و هفته نامه نصير بوشهر به اجراي برنامه مي‌پردازيم.
وي افزود:در اين كنسرت 7 قطعه از ساخته هاي پرويز مشكاتيان را شامل 3 تصنيف مرا عاشق، هست شب و لحضه ديدار و 4 قطعه همنوازي از جمله ضربي اصول،شورانگيز،سماع آوا و خزان را مي‌نوازيم.
سرپرست گروه موسيقي هم نوا ادامه داد:از شب گذشته به صورت زنده و قبل از اجراي برنامه در تماس تلفني با استاد مشكاتيان ايشان با مخاطبانشان در تالار صحبت كردند كه صداي ايشان در بقيه شبهاي برگزاري كنسرت در تالار پخش خواهد شد.

*تشكر پرويز مشكاتيان از گروه هم‌نوا

پرويز مشكاتيان آهنگساز و نوازنده برجسته سنتور در گفت‌وگو با خبرنگار موسيقي فارس گفت: من از گروه موسيقي هم‌نوا به خاطر زحمات بي‌دريغشان و نيز كانون تبليغات زارع،هفته نامه بصير بوشهر و شخص آقاي بابك دشتي‌نژاد كمال تشكر را دارم.
به گزارش فارس،بزرگداشت «پرويز مشكاتيان» تا 27 ارديبهشت در بوشهر برگزار مي‌شود.

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه 26 اردیبهشت1387ساعت   توسط هنرجو 

سیر تطور موسیقی بعد از عصر جاهلیت مکتوب شد

کتاب "حال دوران" (نگرش جامعه شناختي به موسيقي از جاهليت تا آغاز عباسيان) نوشته اکبر ايراني منتشر شد.


به گزارش خبرگزاري مهر، دکتر ايراني که از 18 سال پيش تاکنون به پژوهش درباره مباحث تاريخي، عرفاني و فقهي موسيقي مشغول بوده و اين اثر چهارمين کتاب او درباره موسيقي به شمار مي رود، با انتشار اين اثر نظريه تازه اي را در مطالعات موسيقي‌شناسي و موضوع‌شناسي تاريخي موسيقي براي علاقمندان ارائه کرده است.
وي گفته که در طول اين سالها همواره در پي پاسخ به اين پرسش بوده است که "آيا تحولات فرهنگي، اجتماعي و جغرافيايي مي تواند ماهيت تاريخي موسيقي را از نظر لفظ و معنا دگرگون سازد؟"
"حال دوران" برگرفته از اين شعر نغز حافظ است: دور گردون گر دو روزي بر مراد ما نرفت / دائما يکسان نباشد "حال دوران" غم مخور

اين بيت اشاره به تحول حالات دروني انسانها بر پايه گذر زمان دارد و عنوان مي کند که اين گذر زمان است که ماهيت پديده‌هاي فرهنگي و اجتماعي را دستخوش دگرگوني مي‌سازد.
مؤلف در اين اثر مي کوشد عناصري را که در تحول و دگرگوني لفظي و معنايي موسيقي از عصر جاهليت تا آغاز عباسيان نقش دارد، تبيين کند.
"حال دوران" را سازمان چاپ و انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در بيست‌و‌يکمين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران عرضه کرد.

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه 25 اردیبهشت1387ساعت   توسط هنرجو 

نخستين دوره «جايزه ملي قيصر» در حوزه كلام‌موسيقي اهدا مي‌شود

«جايزه ملي قيصر» در حوزه كلام موسيقي از سوي دفتر موسيقي در سال جاري اهدا مي‌شود.
نخستين دوره «جايزه ملي قيصر» در حوزه كلام موسيقي از سوي دفتر موسيقي در سال جاري برگزار مي‌شود.
به گزارش روابط عمومي معاونت امور هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، با توجه به نقش موثر كلام در موسيقي ايراني و به منظور توجه و ارتقاي اشعار و ترانه‌هايي كه در ارتباط با موسيقي است، براي اولين بار جايزه ملي در حوزه كلام موسيقي به نام زنده‌ياد «قيصر‌ امين‌پور» برگزار مي‌شود.
در اين جايزه، اشعار و ترانه‌هايي كه مرتبط با موسيقي است، مورد بررسي و ارزيابي قرار خواهد گرفت.

+ نوشته شده در  چهارشنبه 25 اردیبهشت1387ساعت   توسط هنرجو 

تعامل موسیقیدانان اروپایی و ایرانی در اصفهان

هنرمندان موسيقي اروپا و ايران طي پنج روز کارگاه آموزشي چگونگي ساخت سازها و ريتم هاي آوازي را در نقش جهان اصفهان به يکديگر آموزش مي دهند .

به گزارش خبرنگار مهر، در اين کارگاههاي آموزشي که از عصر روز گذشته آغاز شده و تا تاريخ 27 ارديبهشت نيز ادامه دارد بيست و هفت هنرمند چون "مراد کشکون"، آهنگساز آلماني ، "آندره پي چي يوني" کارشناس موسيقي از ايتاليا و هنرمندان ديگري از کشورهاي سوئيس، لهستان ، فرانسه ، و انگليس چگونگي ساخت سازهاي کوبه اي خود مانند "تامبورلو"،"کاخال" و "دمو" را به هنرجويان ايراني آموزش مي دهند.

در اين کارگاه همچنين هنرمندان اروپايي از حميد شيخ بهايي چگونگي ساخت" دف" ،مرتضي قاسمي "تنبک"، عبدالخليل ملکي" ني"، بهمن بابايي "سنتور" و ملک محمد موسويويژگي هاي آواز و تحريرهاي موسيقي و ريتم هاي ايراني را مي آموزند .

لازم به ذکر است اين کارگاه با ميزباني حوزه هنري استان اصفهان و به درخواست و ابراز علاقه هنرمندان اروپايي به موسيقي و سازهاي اصيل ايراني در برگزار شده است و پيش از اين کارگاه آموزشي موسيقي در آلمان برپا شده بود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه 25 اردیبهشت1387ساعت   توسط هنرجو 

استقبال فرانسوی ها از نی نوای حسین علیزاده

اجراي قطعه موسيقي "ني نواي" اثر حسين عليزاده در سالن "سن ژرمن" پاريس با استقبال بسيار گسترده اي از سوي فرانسوي ها مواجه شد .


اميني ، رهبر ارکستر رودکي با اعلام اين خبر به خبرنگار مهر گفت : براي نخستين بار آثار آهنگسازان کلاسيک ايراني از جمله قطعه معروف ني نوا توسط ارکستر رودکي با همکاري نوازندگان فرانسوي طي دو شب در پاريس اجرا شد.

وي افزود: در اين برنامه همچنين سوئيت بيژن و منيژه از حسين دهلوي، دو موومان براي ارکستر زهي از محمد تقي مسعوديه، فانتزي براي ويولن و ارکستر روي تمي از ابوالحسن صبا وکنسرتو براي فلوت اثر آندره ژوليوه اجرا شد.

لازم به ذکر است ، در اين برنامه که با همکاري دفتر موسيقي ارشاد و رايزني فرهنگي ايران در فرانسه اجرا شدکوشيار شاهرودي، پاشا هنجني و سعيد دولت زارعي به عنوان تکنوازان ايراني حضور داشتند.

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه 25 اردیبهشت1387ساعت   توسط هنرجو 

نواي موسيقي كردي «كامكارها»در استراليا مي‌پيچد

 گروه موسيقي كامكارها به سرپرستي «هوشنگ كامكار» از 1 تا 10 مرداد در شهرهاي مختلف استراليا به اجراي برنامه مي‌پردازند.


«هوشنگ كامكار» آهنگساز و سرپرست گروه كامكارها در گفت‌وگو با خبرنگار موسيقي فارس در خصوص اين اجرا گفت:در اين كنسرت كه 10 روز اول مرداد در اكثر شهرهاي استراليا برگزار مي‌شود در دو بخش فارسي و كردي به اجراي برنامه مي‌پردازيم.
وي افزود: در اين اجرا قطعاتي از اجراهاي قبلي مان را به همراه قطعات كردي مي‌نوازيم.
اين آهنگساز با اشاره به كنسرت گروه كامكارها در شيراز گفت: بعد از بازگشت از استراليا اواخر مرداد در حافظيه شيراز و يكي از باغ‌هاي اين شهر به روي صحنه مي رويم و طبق روال همه كنسرت‌هايمان قطعات فارسي و كردي را به همراه چند قطعه جديد و كارهاي بداهه نوازي اجرا خواهيم كرد.
«كامكار» در خصوص اجرا در تهران اظهار داشت:در تهران فعلا كنسرتي نخواهيم داشت چرا كه برنامه جديدي را براي اجرا آماده نداريم.

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه 25 اردیبهشت1387ساعت   توسط هنرجو 

هنرمندان موسیقی در جشنواره بین المللی رادیو

برخي از گروه ها و هنرمندان موسيقي در نهمين جشنواره بين المللي راديو که از 31 ارديبهشت ماه تا دوم خرداد برگزار مي شود به اجراي برنامه مي پردازند.
به گزارش خبرنگار مهر،کيوان ساکت نوازنده تار با تاکيد بر اين شعار که راديو صداي فرهنگ ها است قطعاتي از موسيقي باروک ، کلاسيک ، رمانتيک و موسيقي مدرن غربي را باساز تار مي نوازد و همچنين قرار است قطعاتي از موسيقي تلفيقي را اجرا کند.
همچنين نهمين جشنواره بين المللي راديو زمينه حضور گروههاي موسيقي محلي را براي نمايش تنوع فرهنگي را نيزفراهم کرده است درهمين راستا گروه مفتاح بوشهري قطعاتي را به شکل تلفيقي اجرا مي کند ؛ اين گروه پيش از اين با ارکسترهاي بزرگ کشورهايي چون فرانسه ، اتريش و... قطعاتي را اجرا کرده است.
تکنوازي و اجراي صحنه اي سنتوراز سوي اردوان کامکار در مراسم اختتاميه نهمين جشنواره بين المللي راديو پايان بخش اين دوره از جشنواره خواهد بود .

+ نوشته شده در  چهارشنبه 25 اردیبهشت1387ساعت   توسط هنرجو 

کنسرت ملی میهنی دانشگاه امیر کبیر

گروه موسيقي دانشگاه امير کبير مجموع تصنيف ها و سرودهاي ملي و ميهني را به سرپرستي و آهنگسازي جواد بطحايي اجرا مي کند.
جواد بطحايي نوازنده سنتور با اعلام اين خبر در گفتگو با خبرنگار مهر گفت : برگزاري کنسرت گروه موسيقي دانشگاه اميرکبير از اواخر سال گذشته تدارک ديده شده بود که طبق برنامه ريزي انجام شده قرار است که اين کنسرت در روزهاي 11 و 12 خردادماه ساعت 19 در آمفي تئاتر دانشگاه اميرکبير برگزار شود.
وي در خصوص کم و کيف برگزاري کنسرت گروه موسيقي دانشگاه اميرکبير گفت : اين کنسرت در دو بخش برگزار مي شود که مجموع آهنگسازي همه قطعات با خود من است ؛ در بخش نخست در دستگاه دشتي است که قطعاتي چون "وطنم،وطنم" و"فداي ايران"با شعرسعيد ميرزايي، "وطن من" از اشعار فخر عظمي، رنگ "شيرين"، "و همچنين چهارسرود"اي وطن وطن " با شعرعليرضا قزوه اجرا مي شود و در بخش دوم قطعاتي چون " بام ايران" ، با شعر شجاع الدين شاهنوازي ، تصنيف "کهن ديار" از اشعارعلي فروهي ،"خاک عزيزوطنم" با شعر توران شهرياري در آواز اصفهان برگزار مي شود.
اين نوازنده سنتور در ادامه به برگزاري کنسرت گروه موسيقي " نواي دل" اشاره کرد و گفت : پس از 8 سال وقفه بار ديگر گروه موسيقي "نواي دل" را با ترکيبي از هنرمندان جوان و البته حضور هنرمندان پيشکسوت موسيقي چون حسن ناهيد تشکيل داده ام و قراربود که در تيرماه کنسرتي داشته باشيم اما به دليل پيچ و خم هاي سيستم اداري وزارت ارشاد اجراي کنسرت اين گروه به تعويق افتاد.
لازم به ذکر است "حسين خالقيان" و"سينا بطحايي "عود، "سياوش سهابي"و"آزاده لقاء" کمانچه ، از جمله نوازندگان گروه موسيقي دانشگاه امير کيبر هستند که در اين اجرا جواد بطحايي نوازنده سنتور و سرپرست گروه را همراهي مي کنند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه 25 اردیبهشت1387ساعت   توسط هنرجو 

اجرای موسیقی فولکلور ایران توسط گروه کر تالار وحدت

گلچيني از موسيقي فولکلور ايراني توسط گروه کر تالار وحدت به رهبري رازميک اوهانيان اجرا مي شود.

رهبر گروه کر تالار وحدت با اعلام اين خبر در گفتگو با خبرنگار مهر گفت : گروه کر تالار در سال گذشته اجراهاي متعددي همراه با ارکسترهاي مختلف داشت که در اين بين همراهي با اجراي ارکسترملي و ارکسترسمفونيک و اجراي آثاري از هوشنگ کامکار از مهمترين برنامه هاي گروه کر تالار وحدت بود ولي آنگونه که شايسته است نتوانستيم برنامه هاي خود را به طور مستقل اجرا کنيم ؛ اما درحال حاضر مشغول تمرين رپرتواري از آهنگهاي موسيقي فولکلور ايران هستيم .

رازميک اوهانيان در ادامه به شيوه اجراي اين قطعات اشاره کرد و گفت : در نظر دارم مجموع اين اجراهاي را با توضيحات ارائه کنيم به اين معنا که يک شاعر و يا گوينده اي که اطلاعات دقيق از اين گويش هاي فولکلور ايراني دارد مجموع آهنگها را به صورت دکلمه با گروه کر بخواند در واقع گروه کر تالار وحدت قصد دارد شب موسيقي فولکلور موسيقي ايران را به بهترين شکل ممکن اجرا کند .

وي در ادامه افزود : برخي از قطعات فولکلوريک ايران در گذشته توسط ارکسترهاي مختلف اجرا شده اما من بيش از هر عنواني دنبال قطعاتي هستم که براساس موسيقي کلاسيک تنظيم شده است تا براي شنونده هاي غيرايراني نيز دوست داشتني و قابل شنيده باشد.

رهبر گروه کر در ادامه به آثار اهنگسازاني که در اين حوزه آثار شاخص داشته اند اشاره کرد و گفت : در زمينه موسيقي فولکلور آثار بسياري ساخته شده است ولي اولين قطعات فولکلور براي گروه کر را "روبيک گريکوريان" نوشته که به صورت منسجم قبل از انقلاب به چاپ رسيد .

رازميک اوهانيان در پايان با انتقاد به عدم استقلال گروههاي کرال درايران گفت : يکي از مسائل آزاردهنده به رسميت نشناختن فرهنگ کر در ميان شنونده هاي ايراني است به اين معنا که فرهنگ موسيقي کر در ايران ضعيف است و اين در حالي است که فرهنگ کرال در ميان کشورهاي اروپايي نهادينه شده است به گونه اي که اگر بخواهند تاريخ ساخت يک اثر را پيدا کنند مي توانند از سال بازنشستگي اعضا تاريخ ساخت آثار و اجراي آنها را بيابند درحالي که نخستين نفرات گروه کر ايران درسال گذشته بازنشسته شدند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه 25 اردیبهشت1387ساعت   توسط هنرجو 

بلیت های 40هزار تومانی کنسرت شیدا فقط یکصد عدد است

در پي درج خبري در خصوص آمار پايين فروش بليت هاي کنسرت سه گانه شيدا به علت گراني بليت و برخي مسائل ديگر ، مدير برگزاري اين برنامه با ارسال توضيحي گفت بليت هاي چهل هزارتوماني فقط يکصد عدد است.
به گزارش خبرنگار مهر ، در اين توضيح مدير برگزاري کنسرت شيدا با تاکيد بر حضور لطفي در سه بخش برنامه گفته است : "70 درصد بليت‌هاي لطفي به فروش رفته است ".
وي با اشاره به اين که سرعت فروش بليت ها نسبت به کنسرت نياوران 15 درصد افزايش داشته افزود: به غير از يکصد عدد مابقي صندلي‌هاي 40 هزارتوماني براي مهمانان کنسرت لحاظ شده است.
مدير برگزاري کنسرت گفت قبل از فروش بليت مقرر شد تا براي دانشجويان رشته موسيقي بليت با 50 درصد تخفيف در نظر گرفته شود که اين بليت‌ها در اختيار مسوولان دانشکده‌ها قرار گرفته است.
وي افزود با رد شايعه عدم حضور لطفي افزود: استاد در هر سه گروه خواهد نواخت و تکنوازي و جواب آواز خواهد داشت در گروه بازسازي سه تار، در گروه بانوان کمانچه و در گروه همنوازان شيدا تار خواهد نواخت.

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه 25 اردیبهشت1387ساعت   توسط هنرجو 

عناصر موسیقی در نمایشگاه کتاب رو نمایی شد

چاپ نخست جلد اول کتاب مرجع "عناصر موسيقي" اثر "رلف تيورک" با ترجمه عليرضا سيد احمديان از سوي انتشارات ماهور در نمايشگاه کتاب عرض

ه شد.

به گزارش خبرنگار مهر ، در اين کتاب که همراه با يک دفترتمرين عرضه مي شود مفاهيم و کاربردهاي عناصر موسيقي در شش واحد،19فصل،شش ضميمه ، همراه با نمايه،واژه نامه وپاسخ آزمون هاي درک مطلب به چاپ رسيده است.

واحد يک کتاب شامل فصل هاي "نغمه و ثبت آن به شکل نت"،"ريتم و ديگر جنبه هاي نت نويسي" و"گام ،مايه و فاصله" است در واحد شماره دوکه تحت عنوان "واژگان پايه هارموني؛ساختار وضعيت و کاربرد آکوردها" است فصل هاي 4تا شش آمده که بيشتر مربوط به بحث هارموني است.

نت نويسي "تريادها"،"ملودي"،"امکانات هارمونيک تکميلي"از عناوين واحد هاي سه تا پنج است که فصل هاي مربوط به اصول ملوديک در نوشتار چهار صدايي،بخش نويسي آکوردها،وصل تريادها،تريادهاي معکوس،نسبت هاي ملوديک کلان،فرم ملوديک،آکوردهاي هفتم دياتنيک،هفتم نمايان و هفتم محسوس و...را در بر مي گيرد.

آخرين واحد کتاب عناصر موسيقي به "فرم موسيقي"اختصاص دارد که در سه فصل "فرم و شکل دراماتيک در موسيقي"،"اصل فرم دو قسمتي" و "فرم دو قسمتي دوار و فرم سه قسمتي"به خلق فرم موسيقي ،شکل دراماتيک و روش هاي تحليل در ساخت موسيقي مي پردازد.

همچنين در بخش ضميمه ها روش خواند فواصل،راهنماي نت نويسي،اصطلاحات مربوط به تمپو،طرز بيان واجرا،سازبندي،و مدهاي کليسايي مطالبي درج شده است.

مولف کتاب،"رلف تيورک"در دانشگاه سين سيناتي،شاگرد "پال کوپر" بودو دکتري موسيقي خود را در رشته آهنگسازي در سال1975از همين دانشگاه دريافت کرد.وي آهنگسازي فعال است که آثارش تا کنون به کرات اجرا شده است.تيورک گلچين تحليلي موسيقي را تاليف کرده که توسط انتشارات مک گريا-هيل به چاپ رسيده است.وي استوديوي موسيقي الکترونيک را در دانشگاه اکرن تاسيس کرد وتا شش سال رييس آن بود.

کتاب حاضر يکي از مهمترين کتب درحوزه آموزش موسيقي است که انتشار آن با استقبال مدرسان و استاداني چوت مصطفي کمال پورتراب واقع شده است.

اين کتاب و دفتر تمرين در حدود 700صفحه در قطع رحلي و به قيمت 18هزارتومان در بيست و يکمين نمايشگاه بين المللي تهران و در غرفه ماهور عرضه شده است.

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه 25 اردیبهشت1387ساعت   توسط هنرجو 

لهراسبی برای "ضربان منفی" آواز می‌خواند

مجموعه تلويزيوني "ضربان منفي" به نويسندگي و کارگرداني اکبر منصورفلاح به مرحله تدوين رسيد و علي لهراسبي براي تيتراژ آن آواز مي‌خواند.
به گزارش خبرنگار مهر، اين مجموعه به سفارش مراکز استان‌ها و تهيه‌کنندگي محمد حسيني توليد مي‌شود و از يکي از شبکه‌هاي سراسري روي آنتن مي‌رود. در "ضربان منفي" مهتاج نجومي، بهمن دان، شيوا بلوريان، علي منصوري، نازنين خشنود، مريم نيک‌آئين و الهام صيف بازي مي‌کنند و در کنار آنها بازيگران بومي يزد هم حضور دارند.
داستان "ضربان منفي" روايتگر دختري است که قلب يک شهيد به او پيونده زده شده و او بعد از مدتي تصميم مي‌گيرد صاحب قلب را بشناسد. تدوين اين پروژه به عهده منصورفلاح است و شهاب اکبري موسيقي متن را مي‌سازد. علي لهراسبي هم روي تيتراژ مجموعه با شعري از روزبه بماني آواز مي‌خواند.
از ديگر عوامل مجموعه "ضربان منفي" مي‌توان به محمدصادق اسلامي مدير توليد، فاطمه سنجراني و سروش نميري طراحان چهره‌پردازي، علي نادري مدير تصويربرداري و حسين منصورفلاح طراح صحنه و لباس اشاره کرد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه 25 اردیبهشت1387ساعت   توسط هنرجو 

«كيهان كلهر» در كنار اهرام ثلاثه مصر مي‌نوازد

«كيهان كلهر» آهنگساز و نوازنده كمانچه، در فستيوال«المورد» مصر به اجراي قطعات موسيقي مي‌پردازد.

به گزارش خبرنگار موسيقي فارس،«كيهان كلهر» آهنگساز و نوازنده كمانچه كه در روزهاي گذشته در فستيوال «المورد» شهر بيروت لبنان به اجراي برنامه پرداخت،به قاهره مي‌رود تا در بخش مصر همين فستيوال قطعاتي را اجرا كند.
اين نوازنده كمانچه همچنين 6 خرداد به ايتاليا مي‌رود تا در شهر «برگمو» اين كشور همراه با «اردال ارزنجان» نوازنده باقلاما، كنسرتي را در فستيوال «اي سي ام» برگزار كند. پيش از اين نيز آلبوم همنوازي اين دو نوازنده با نام «تا بيكران دوردست» در ايران منتشر شده بود. به گزارش فارس،پس از اين كنسرت او در روز 29 مي مصادف با 8 خرداد در هلند دو قطعه از سوئيت هاي موسيقي فيلم «جواني بدون جواني»در قالب كنسرتي اجرا مي‌كند.
«كلهر» به زودي آلبومي از آثار جديدش را كه به همراه گروه جاده ابريشم ضبط كرده به بازار موسيقي ايران عرضه مي‌كند. در اين آلبوم كه هم اكنون در مرحله صدور مجوز قرار دارد،قطعه «شهر خاموش»را كه «كلهر» براي كودكان حلبچه ساخته به چشم مي‌خورد.
اين نوازنده كمانچه در ماه گذشته بيش از 10 كنسرت را در نقاط مختلف جهان برگزار كرده است. وي در آمريكا همراه با اركستر سمفونيك شيكاگو قطعات موسيقي فيلم «جواني بدون جواني»به كارگرداني «فرانسيس فورد كاپولا» را به آهنگسازي «گلي گف»آهنگساز آرژانتيني به صحنه برد. او در اين كنسرت علاوه بر اين كه گروه را همراهي مي‌كرد، در بخش هايي هم به اجراي تكنوازي سوئيت معروف اين موسيقي فيلم پرداخت. پس از آن در دانشگاه «ييل» آمريكا قطعاتي را به صورت تكنوازي كمانچه اجرا كرد و بعد به ژاپن سفر كرد تا همراه با گروه موسيقي «جاده ابريشم» و «يويوما»نوازنده ويولن قطعاتي را به صحنه ببرد .

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه 25 اردیبهشت1387ساعت   توسط هنرجو 

آهنگ‌ساز و سنتورنواز ايراني هنرمند سال نروژ شد

شهرداري اسلو پايتخت نروژ به جاويد افسري‌راد، آهنگ‌ساز ايراني و نوازنده‌ي سنتور عنوان هنرمند سال اين شهر را اعطا د

اده است.
به گزارش بخش موسيقي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اين آهنگ‌ساز 44 ساله، سال گذشته نيز از سوي راديو تلويزيون نروژ به‌عنوان آهنگساز سال برگزيده شده بود.
شبكه‌ي خبري بي‌بي‌سي گزارش داده است، فابيان استانگ، شهردار اسلو در برنامه‌ي اهداي جايزه هنرمند سال اين شهر به افسري‌راد گفته است که اين هنرمند ايراني به‌دليل فعاليتي که در آهنگ‌سازي و گسترش موسيقي داشته به‌عنوان هنرمند سال برگزيده شده است.
شهردار اسلو، افسري‌راد را نوازنده‌اي چيره‌دست، آهنگ‌سازي خلاق و هنرمندي با ارزش خوانده و گفته است که وي از پيشتازان موسيقي ملل در نروژ است و اجراي طرح‌هاي متعدد او در زمينه‌ي چندفرهنگي قابل تقدير است.
افسري‌راد نوازندگي سنتور را از نوجواني در اصفهان آغاز کرده و شاگرد استاداني چون فرامرز پايور و پرويز مشکاتيان بوده و اكنون دانش‌آموخته‌ي رشته‌ي موسيقي از دانشگاه اسلو است.
اين گزارش مي‌افزايد كه جاويد افسري‌راد همراه با گروه سازهاي کوبه‌يي ضرباهنگ براي اجراي هشت کنسرت در آمريکا به‌سر مي‌برد و به همين دليل مراسم اهداي جايزه و لوح تقدير بدون حضور خودش برگزار شده است.
در اين مراسم، جوايزي نيز به سه هنرمند نروژي و يک گروه تئاتر آفريقايي به‌خاطر فعاليتشان در يک سال گذشته در شهر اسلو اهدا شد.
آثار به اجرا درآمده در اين کنسرت براساس سروده‌هاي مولانا جلال‌الدين محمد بلخي ساخته شده و سالار عقيلي خوانندگي اين آثار را برعهده داشت.
اين گزارش اضافه مي‌كند، گروه ضربانگ که جاويد افسري‌راد به‌همراه آن در آمريکا به سر مي برد، از مهمترين گروه‌هاي سازهاي کوبه‌يي ايراني است و افسري‌راد تنها نوازنده ساز ملوديک آن است.
اين گروه از شامگاه پنجشنبه با اجرايي در مرکز فرهنگي شيکاگو دوره کنسرت‌هاي خود را در آمريکا شروع کرده‌اند.
پژمان حدادي، عليرضا پيروزنيا، بهنام و رضا ساماني و مهرداد اعرابي از نوازندگان سازهاي کوبه‌يي ايراني، ديگر اعضاي گروه ضربانگ در کنسرت‌هاي آمريکا و کانادا هستند و مرشد مهرگان با ضرب و زنگ زورخانه و آواز آنان را همراهي مي‌کند.
اين گروه هشت کنسرت در شهرهاي آمريکا اجرا مي‌کند و سپس براي برگزاري سه کنسرت به کانادا خواهد رفت.

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه 25 اردیبهشت1387ساعت   توسط هنرجو 

يك خواننده در فيلم جديد «محمدهادي كريمي» بازي مي‌كند

«ايمان حضرتي» در فيلم «امشب شب مهتابه» (محمدهادي كريمي) بازي خواهد كرد.


به گزارش خبرنگار سينمايي فارس، ايمان حضرتي خواننده پاپ به جمع بازيگران فيلم «امشب شب مهتابه» (محمدهادي كريمي) پيوست. او قرار است در نقش يكي از دوستان شخصيت اصلي فيلم كه «دانيال عبادي» نقش او را بازي مي‌كند، ايفا كند.
بنابراين گزارش گروه توليد «امشب شب مهتابه» اين روزها در حال تكميل بازيگران فيلم و در جستجوي بازيگران مناسب براي نقش پدر و مادر شخصيت اصلي فيلم است.
پيش‌تر «احسان خواجه‌اميري»، به عنوان آهنگساز و خواننده «امشب شب مهتابه» فيلم جديد «محمدهادي كريمي» انتخاب شده بود.
او ساخت موسيقي و آوازهاي فيلم را شروع كرده است تا براي زمان فيلمبرداري موسيقي آماده باشد.
بنابراين گزارش، در بعضي از صحنه‌هاي فيلم لزوم پخش موسيقي وجود دارد و به همين خاطر، ساخت موسيقي فيلم از اكنون آغاز شده است.
به گزارش فارس، همچنين «دانيال عبادي» بازيگر نقش اول اين فيلم نيز مشغول گذراندن يك دوره فشرده آموزش آواز است تا بتواند نقش خود را به خوبي در اين فيلم ايفا كند.
به گزارش فارس، بازي مهناز افشار و دانيال عبادي در «امشب شب مهتابه» دومين فيلم بلند سينمايي محمدهادي كريمي قطعي شده و از عوامل پشت صحنه، مي‌توان به محمود كلاري (مدير فيلمبرداري) و محمد شايسته (مديرتوليد) اشاره كرد.
اين فيلم كه قرار است اوائل خرداد جلوي دوربين برود، در مقطعي از زندگي يك هنرمند به بحث اميد، موسيقي و زندگي مي‌پردازد و به تهيه‌كنندگي «مرتضي شايسته»(هدايت فيلم) ساخته خواهد شد.

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه 25 اردیبهشت1387ساعت   توسط هنرجو 

فروش پایین بلیت های کنسرت شیدا

علي رغم اعلام قبلي و گذشت حدود10روز از پيش فروش بليت هاي کنسرت سه گانه شيدا هنوز مخاطبان براي خريد اين بليت ها استقبالي نشان نداده اند.
به گزارش خبرنگار مهر ، قيمت بالاي بليت ها،شايعه عدم حضور محمدرضا لطفي،بازتاب هاي منفي کنسرت سال گذشته اين استاد در نياوران وزمان باقي مانده تا اجراي کنسرت از دلايل عدم استقبال از فروش بليت هاي اين برنامه به شمار مي رود.

کنسرت سه گانه شيدا شامل گروه "بازسازي شيدا" به خوانندگي امير اثني عشري، گروه "بانوان شيدا"به خوانندگي عليرضا شاه محمدي، وگروه اصلي "شيدا" به خوانندگي محمد معتمدي به سرپرستي محمدرضا لطفي از 26 تا 28 ارديبهشت ماه سال 87 در تالار بزرگ کشور برگزار مي شود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه 25 اردیبهشت1387ساعت   توسط هنرجو 

قطعه «كارمينا بورنو» اثر «كارل ارف» در تالار وحدت

گروه كر نوري به رهبري عليرضا شفقي نژاد از 24 تا 28 ارديبهشت براي اولين بار قطعه «كارمينا بورنو»اثر «كارل ارف» را در تالار وحدت اجرا مي كنند.

به گزارش خبرنگار موسيقي فارس، در يك نشست مطبوعاتي كه صبح امروز در تالار وحدت برگزار شد، عليرضا شفقي‌نژاد در خصوص اين اجرا گفت: در اين اجرا گروه ما 140 نفر در قالب‌سازي و آوازي خواهد بود كه قطعه «كارمينا بورنو» را براي اولين بار در ايران اجرا خواهيم كرد.
وي درباره اين قطعه افزود: اجراي اين قطعه توسط «كارل ارف» به دو صورت انجام شده يكي اجراي اصلي اين قطعه است كه براي سازهاي كوبه‌اي و دوبل پيانو بوده كه توسط گروه كر بزرگ و همراهي گروه كر كودكان در گروه سني ج اجرا شده است و ديگر اجرا براي اركستر بزرگ 200 نفري است كه با انواع سازهاي زهي و بادي آن را اجرا مي‌كنند.
رهبر گروه كر نوري بيان داشت: اين قطعه فرم موسيقي مذهبي را ارائه مي‌كند كه به نوعي كليساي قرون وسطي و نگاه متحجر به مذهب را از اساس زير سئوال برده است. كارل ارف به نوعي اين نگاه انتقادي را به روز كرده و اعتراضي به جنگ جهاني اول و دوم داشته است البته در كنار اين انتقاد انسان ها را نيز به آرامش و در طبيعت بودن دعوت مي‌كند.
وي ادامه داد: ما مي‌خواستيم اين قطعه را با شيوه دوم اجرا كنيم اما به دليل نبود امكانات كافي اجراي اول را انتخاب كرديم و به همين منظور گروه كر نوري به اتفاق گروه كر كودكان دانش آموخته مكتب «پارس» اين قطعه 75 دقيقه‌اي را اجرا مي‌كنند.
وي با بيان اينكه يكي از آرزوها و دغدغه‌هاي بزرگ من اجراي اين اثر است،اظهار داشت:من در ابتدا قصد داشتيم با آقاي چكناواريان اين قطعه را اجرا كنيم و قرار شد ايشان اركستر ارمنستان را براي اجرا به ايران دعوت كنند تا در كنار گروه كر نوري اجراي داشته باشيم به همين منظور لوريس چكناوريان چند جلسه سر تمرينات حاضر شد و ابراز رضايت كرد اما متاسفانه به دليل مشكلات مالي نتوانستيم چنين كاري را انجام دهيم.
شفقي‌نژاد در خاتمه در خصوص ديگر كنسرت‌هاي گروه گفت: تا پايان سال كنسرت بزرگ «محمد نوري» در تالار وحدت اجرا مي‌شود.
كنسرت گروه كر نوري به همت بنياد فرهنگي هنري رودكي ساعت 30/21 روزهاي فوق در تالار وحدت برگزار مي‌شود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه 18 اردیبهشت1387ساعت   توسط هنرجو 

کنسرت کامکار در حافظیه شیراز برگزار می شود

کنسرت گروه موسيقي کامکارها به سرپرستي هوشنگ کامکار در روزهاي 23 و 24 مردادماه در حافظيه شيراز برگزار مي شود.

هوشنگ کامکار سرپرست و مديرهنري گروه موسيقي کامکارها با اعلام اين خبر در گفتگو با خبرنگار مهر گفت : پس از کنسرت موسيقي گروه کامکار که هفته اول مرداماه دراستراليا اجرا مي شود ، بنا داريم اواسط همين ماه کنسرتي را در دو بخش کردي و فارسي در شيرازبرگزار کنيم.

وي در خصوص قطعات گروه موسيقي کامکارها گفت : دربخش فارسي قطعات "خانه ام ابري است" با( شعر معروف نيما)، "بيابان بي کران" و "سرود زمين" برگزار مي شود.

کامکارافزود: در بخش کردي قطعات "تاراگول"،"هي مه رو مه رو"(باز نرو)،"هواي سيامال" (هواي سياه چادرها) "منالينه" (کودکان) بر اساس آواز حيراني و مطرب ئاهنگي(مطرب آهنگي)،"شيلره" از قطعات فولکلوريک کردستان اجرا مي شود .

وي در پايان خاطر نشان کرد : در نظر داريم در چند ماه آينده برخي آثار سمفونيک گروه کامکار مانند "شوخي با بهاران" و"هورامان" را با ارکستر سمفونيک لندن برگزار مي کنيم.

+ نوشته شده در  سه شنبه 17 اردیبهشت1387ساعت   توسط هنرجو 

اجراي اپراي موتزارت براي اولين بار در عربستان سعودي

اپراي موتزارت براي اولين بار در عربستان سعودي، با حضور زنان در كنار مردان، به اجرا درآمد.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از خبرگزاري رويترز، يك گروه موسيقي چهارنفره از آلمان طي روز‌هاي اخير اپراي موتزارت را در عربستان سعودي به نمايش درآورده‌اند.
بنا براين گزارش، اين اولين باري است كه يك گروه موسيقي كلاسيك از اروپا در معرض ديد عموم آن هم با حضور زنان در كنار مردان، برنامه اجرا مي‌كند.

+ نوشته شده در  سه شنبه 17 اردیبهشت1387ساعت   توسط هنرجو 

کنسرواتوار تهران ارکستر دوم خود را تشکيل مي‌دهد

کنسرواتوار تهران دومين ارکستر بزرگ خود را که بيشتر بر موسيقي کلاسيک تمرکز دارد، تشکيل مي‌دهد.


"بهزاد معافي"، رييس کنسرواتوار تهران با بيان اين مطلب به ميراث خبر افزود:« حدود سه هفته است که آزمون هاي ورودي اين کنسرواتوار برگزار مي‌شود و تاکنون تنها 11 نفر براي عضويت در اين گروه پذيرفته شده اند. زيرا آزمون ورودي آن بسيار مشکل است و علاوه بر استادان خود ما ، استاداني از بيرون مجموعه بر انتخاب آنها نظارت دارند.»

وي با بيان اينکه هنوز نامي براي اين گروه انتخاب نشده است، افزود:« گروه اول کنسرواتوار تهران که چند سال پيش تشکيل شد، بين 50 تا 70 نوازنده دارد که در اجراهاي مختلف تغيير مي کند، اما اين گروه حدود 20 نوازنده خواهد داشت که بسيار حرفه‌اي‌تر کار نوازندگي را دنبال مي کنند و کار آنها بيشتر بر موسيقي کلاسيک تمرکز خواهد داشت.»

رييس کنسرواتوار تهران همچنين از اجراي گروه هاي مختلف کنسرواتوار در کشورهاي مختلف خبر داد:« قرار است گروه هاي مختلف کنسرواتوار تهران به کشورهاي روسيه، لهستان، اوکراين و احتمالا ايتاليا سفرهايي داشته باشند که اين سفرها از تير 87 آغاز خواهد شد. اين گروه ها که بين 6 تا 12 نوازنده خواهند داشت، بيشتر گروه هايي با موسيقي تلفيقي و ايراني هستند که همين موسيقي را هم در اين سفرها اجرا خواهند کرد.»

 

+ نوشته شده در  سه شنبه 17 اردیبهشت1387ساعت   توسط هنرجو 

سه اجراي كنسرت راك در 40 روز

تا پايان بهار کنسرت‌هاي راك "بابک رياحي‌پور" در سه زمان و مكان جداگانه، در تهران اجرا مي‌شوند.


به گزارش خبرنگار بخش موسيقي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، نخستين اجراي اين گيتاريست، 19 و20 ارديبهشت‌ماه جاري است كه با گروهش کنسرتي را در تالار فارابي دانشگاه هنر به صحنه مي‌آورند.

اين اجرا براي روزهاي يادشده در ساعت 20:30 برنامه‌ريزي شده و قيمت بليط آن نيز 10 هزار تومان است.

در اين اجرا، فرزاد قيصري‌پور نوازنده‌ي درامز است، صفا درمان، الکتريک و بهرنگ بهادرزاده کيبورد مي‌زند.

اين نخستين برنامه‌ي رياحي‌پور براي سال جاري است.

او يكي از اعضاي اصلي گروه راك است كه به اجراي موسيقي راك با استفاده از اشعار ايراني مي‌پردازند.

اين نوازنده و موسيقدان همچنين پيشتر با خوانندگاني چون محمد نوري و گروه‌هاي موسيقي آويژه، زي بازي، آتما و بهنا همكاري كرده است.

او مي‌خواهد 21 و 20 خردادماه سال جاري هم کنسرت ديگري را نيز با هومن جاويد و شاهرخ‌ پورميامين در اريکه ايرانيان به صحنه آورد.

رياحي پور تا پايان بهار يك‌بار ديگر گيتار به‌دست بر صحنه‌ي اجرا حاضر خواهد شد.

پايان خردادماه کنسرتي را با ميلاد درخشاني، نوازنده تار و رضا تاجبخش، نوازنده کيبورد در تالار فارابي دانشگاه هنر اجرا مي‌كنند.

+ نوشته شده در  سه شنبه 17 اردیبهشت1387ساعت   توسط هنرجو 

فراخوان آثار جشنواره موسيقي مقامي منتشر شد

فراخوان آثار نخستين همايش پژوهشي و جشنواره موسيقي مقامي(موغام) شمال غرب كشور منتشر شد.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از واحد خبر حوزه هنري،‌اين جشنواره كه با هدف ترويج موسيقي اصيل و آييني در مقابل موسيقي‌هاي وارداتي برگزار مي‌شود تا 20 ارديبهشت در دو گروه سني زير 30 سال و بالاي 30 سال پذيراي آثار علاقه‌مندان خواهد بود.
بر اساس فراخوان منتشرشده از سوي دبيرخانه اين جشنواره،متقاضيان بايد شعبه و گوشه‌هايي از يك مقام را به همراه يك يا دو تصنيف در همان دستگاه، حداكثر در 15 دقيقه اجرا كرده باشند.
هنرمندان متقاضي شركت در اين جشنواره مي‌توانند نسخه تصويري اجراي خود را روي
CD يا فيلم VHS به نشاني اردبيل، ميدان سرچشمه، كوي شمس، اول رحمانيه، پلاك يك، حوزه هنري استان اردبيل ارسال كنند.

+ نوشته شده در  سه شنبه 17 اردیبهشت1387ساعت   توسط هنرجو 

دايرة‌المعارف موسيقي كرمان منتشر مي‌شود

كتاب دايرةالمعارف موسيقي كرمان به همت سيدفؤاد توحيدي با همكاري صدا و سيما منتشر مي‌شود.

سيدفؤاد توحيدي پژوهشگر موسيقي در گفت‌وگو با خبرنگار موسيقي فارس گفت:اين دايرةالمعارف در 600 صفحه دربرگيرنده تمامي اطلاعات مربوط به موسيقي و سازهاي مختلف كرمان است كه در جشنواره توليدات صدا و سيما منتشر مي‌شود.
وي افزود: اين دايرةالمعارف يك كار پژوهشي بسيار غني است كه با كيفيت خوب در دسترس مخاطبان قرار مي‌گيرد.
كارشناس موزه ساز كرمان با اشاره به تهيه فيلم مولتي مدياي موزه ادامه داد:اين فيلم در خصوص سازشناسي موزه ساز كرمان است و به نحوي طراحي شده كه مي‌تواند با كليك كردن بر روي ساز مورد نظر و يا اسم آن به تاريخچه،طرز نوازندگي و تعداد نوازندگان آن دسترسي پيدا مي‌كند.
وي بيان داشت: اين فيلم به زودي در بازار موسيقي منتشر خواهد شد.
به گزارش فارس،موزه ساز كرمان كامل‌ترين و بزرگترين موزه سازشناسي در ايران است و در حال حاضر اين سازخانه بيش از چهارصد ساز را در خود جاي داده است. سازهاي اين موزه به سه دسته سازهاي ملي ايران،سازهاي نواحي ايران و سازهاي ملي و نواحي تعدادي از كشورها تقسيم مي‌شوند كه در مجموعه سازهاي ملي،سازهايي چون تا،سه‌تار،بربت و...كه قدمت بعضي از آنها به سيصد سال قبل مي‌رسد به چشم مي‌خورد.

+ نوشته شده در  سه شنبه 17 اردیبهشت1387ساعت   توسط هنرجو 

3 اثر از «حسام‌الدين سراج» منتشر مي‌شود

 3 آلبوم موسيقي به خوانندگي «حسام‌الدين سراج» به زودي در بازار موسيقي منتشر مي‌شود.


حسام‌الدين سراج خواننده، در گفت‌‌وگو با خبرنگار موسيقي فارس گفت: آلبوم «بي‌من مرو» يكي از سه آلبومي است كه مراحل كار آن به پايان رسيده و به زودي منتشر خواهد شد.
وي افزود: تصانيف اين آلبوم بر روي اشعاري از هوشنگ ابتهاج ، مولانا و حافظ است كه با عنوان «بي‌من مرو» شكل گرفته است.
اين خواننده با اشاره به ديگر آثار در حال انتشارش بيان داشت:اثر ديگر من به آهنگسازي «طريقت» است كه شامل مجموعه تصانيف ايراني و ساز آواز است كه فرم تنظيم آن جديد است به طوري كه تحرك و حركت در آن وجود دارد.در واقع قطعات اين آلبوم تصانيف و ملوديهايي هستند كه در عين اينكه خوشايند و مطبوعند، پيچيده نيز هستند يعني نحوه اجرايش ساده نيست.
سراج ادامه داد:كار ديگر من با «رامين كاكاوند» شكل گرفته كه مجموعه‌اي از تصنيف با شعر مولانا و حافظ است.
وي تصريح كرد:اين دو آلبوم هم اكنون در مرحله ضبط قرار دارند كه هنوز نام آنها مشخص نشده است اما تمامي مراحل آلبوم «بي‌من مرو» انجام و در مسير انتشار قرار دارد.
سراج در خاتمه در خصوص برگزاري كنسرت اظهار داشت:در برنامه‌هايمان برگزاري كنسرت نيز هست به طوري كه در حال حاضر صحبتهايي در اين خصوص انجام داده‌ايم كه اميداوارم به نتيجه برسيم.

 

+ نوشته شده در  سه شنبه 17 اردیبهشت1387ساعت   توسط هنرجو 

به‌ بهانه‌ي تولد غلامحسين بنان - خالق الهه‌ي ناز

ديروز تولد غلامحسين بنان است هنرمندي كه از اساتيد بلامنازع موسيقي آوازي ايران به‌شمار مي‌آيد و آثار او به‌طور قطع از ماندگارترين آثار موسيقي آوازي ايران بود.

استاد غلامحسين بنان در 10 ارديبهشت ماه سال 1290 خورشيدي در تهران، در خانواده‌اي اهل هنر و فرهنگ به دنيا آمد؛ پدر او کريم خان بنان الدوله نوري، از ديوانيان و داراي آوازي خوش بود و مادرش دختر شاهزاده محمد تقي ميرزا رکني (رکن الدوله)، برادر ناصرالدين شاه يا پسر محمدشاه قاجار، با نواختن پيانو آشنا بود.

غلامحسين بنان از شش سالگي به توصيه استاد ني‌داوود به‌خوانندگي و نوازندگي ارگ و پيانو پرداخت، او در اين راه از راهنمايي هاي مادرش که پيانو را بسيار خوب مي نواخت بهره ها گرفت؛ اولين استاد او پدرش بود و "ميرزا طاهر ضياءذاکرين رثايي" و "ناصر سيف" از ديگر استادهاي او بودند.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه 17 اردیبهشت1387ساعت   توسط هنرجو 

موسيقي "خليج فارس" در كرج اجرا شد

كنسرت موسيقي اصيل ايراني سه‌شنبه شب به مناسبت روز ملي خليج فارس در دانشگاه تربيت معلم كرج اجرا شد.
اين كنسرت توسط كانون موسيقي تربيت معلم به سرپرستي "حميدرضا جوان" ترتيب يافته بود.
۱۲قطعه و تصنيف از جمله "ايران و خليج فارس" دراين كنسرت نواخته و خوانده شد.
پيش درآمد، بداهه نوازي، تصنيف نرگس مست، تكنوازي سه‌تار، همنوازي بدون تصنيف، از ديگر قطعه‌هاي اجرا شده در اين كنسرت بود.
شب گذشته سالن شماره يك دانشگاه تربيت معلم كرج محل اجراي اين كنسرت، ميزبان بيش از
۳۵۰نفر از دانشجويان و علاقه‌مندان به موسيقي بود.
امشب نيز شب شعري به مناسبت بزرگداشت قيصر امين‌پور در اين سالن برگزار مي‌شود.
ايرنا

+ نوشته شده در  دوشنبه 16 اردیبهشت1387ساعت   توسط هنرجو 

به‌ياد ايرج بسطامي گروه "مهرآيين" هم‌نوا مي‌شوند

كنسرت موسيقي گروه "مهر آيين" به‌ياد ايرج بسطامي در شهركرد مي‌نوازند.

به گزارش خبرنگار بخش موسيقي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، خانه‌ي موسيقي حوزه‌ي هنري چهارمحال و بختياري كنسرت موسيقي ايراني را با اجراي قطعاتي از پرويز مشكاتيان و به‌ياد ايرج بسطامي به‌سرپرستي و تنظيم هادي ابراهيمي و با صداي علي‌اصغر بهمني روزهاي 11 تا 13 ارديبهشت‌ماه جاري از ساعت 19:30 در سازمان تبليغات اين شهر برگزار مي‌كند.

سيدمهران حسيني - رييس حوزه هنري چهارمحال و بختياري - گفته است، از نظر حوزه هنري موسيقي سنتي و مفاخر اين موسيقي از ارزش و جايگاه ويژه‌اي برخوردارند.

او گفتهخ است، استان چهارمحال و بختياري يكي از بسترهاي مناسب براي توسعه‌ي موسيقي، به‌خصوص موسيقي مقامي و محلي است؛ به‌طوري‌كه هنرمندان اين منطقه توانسته‌اند جايگاه ويژه‌اي در زمينه موسيقي مقامي در كشور پيدا كنند.

حسيني برگزاري كنسرت‌ها و كارگاه‌هاي آموزشي موسيقي با محور موسيقي مقامي و محلي را از اولويت‌هاي برنامه‌هاي حوزه‌ي هنري چهارمحال و بختياري در سال جاري عنوان كرده است.

به‌گفته‌ي رييس حوزه هنري چهارمحال و بختياري، حوزه هنري از آن نوع موسيقي‌ كه در تعالي روح و انديشه آدمي نقش داشته باشد حمايت خواهد كرد

+ نوشته شده در  دوشنبه 16 اردیبهشت1387ساعت   توسط هنرجو 

به‌ياد ايرج بسطامي گروه "مهرآيين" هم‌نوا مي‌شوند

كنسرت موسيقي گروه "مهر آيين" به‌ياد ايرج بسطامي در شهركرد مي‌نوازند.

به گزارش خبرنگار بخش موسيقي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، خانه‌ي موسيقي حوزه‌ي هنري چهارمحال و بختياري كنسرت موسيقي ايراني را با اجراي قطعاتي از پرويز مشكاتيان و به‌ياد ايرج بسطامي به‌سرپرستي و تنظيم هادي ابراهيمي و با صداي علي‌اصغر بهمني روزهاي 11 تا 13 ارديبهشت‌ماه جاري از ساعت 19:30 در سازمان تبليغات اين شهر برگزار مي‌كند.
سيدمهران حسيني - رييس حوزه هنري چهارمحال و بختياري - گفته است، از نظر حوزه هنري موسيقي سنتي و مفاخر اين موسيقي از ارزش و جايگاه ويژه‌اي برخوردارند.
او گفته است، استان چهارمحال و بختياري يكي از بسترهاي مناسب براي توسعه‌ي موسيقي، به‌خصوص موسيقي مقامي و محلي است؛ به‌طوري‌كه هنرمندان اين منطقه توانسته‌اند جايگاه ويژه‌اي در زمينه موسيقي مقامي در كشور پيدا كنند.
حسيني برگزاري كنسرت‌ها و كارگاه‌هاي آموزشي موسيقي با محور موسيقي مقامي و محلي را از اولويت‌هاي برنامه‌هاي حوزه‌ي هنري چهارمحال و بختياري در سال جاري عنوان كرده است.
به‌گفته‌ي رييس حوزه هنري چهارمحال و بختياري، حوزه هنري از آن نوع موسيقي‌ كه در تعالي روح و انديشه آدمي نقش داشته باشد حمايت خواهد كرد.

+ نوشته شده در  دوشنبه 16 اردیبهشت1387ساعت   توسط هنرجو 

«لطفي» هم براي اجراي كنسرت با بزرگان موسيقي اعلام آمادگي كرد

محمدرضا لطفي، آهنگساز و سرپرست گروه موسيقي شيدا از آمادگي خود براي برگزاري كنسرت مشترك با بزرگان موسيقي سنتي و دوستان قديمي خود خبر داد.


محمدرضا لطفي، آهنگساز و سرپرست گروه موسيقي شيدا در يك گفت‌وگوي مشروح با خبرگزاري فارس به پرسشهايي درباره فعاليتهاي اخير خود، كنسرت با بزرگان موسيقي سنتي ، موسيقي مذهبي و رويكرد اجتماعي در موسيقي پاسخ گفت.
اين نوازنده برجسته تار با بيان اينكه براي برگزاري كنسرت با بزرگان موسيقي و دوستان قديمي‌ام اعلام آمادگي مي‌كنم ،اظهار داشت: برنامه بعدي من كه، شايد در پاييز امسال باشد، دعوت از دوستان قديمي و بزرگان موسيقي براي همكاري مشترك خواهد بود.
وي با اشاره به اينكه اميدوار است به عنوان حلقه اتصال اين جمع قديمي عمل كند، تصريح كرد: مگر مي‌شود هنرمند آوازي مثل شجريان و نوازنده‌اي مثل عليزاده و مشكاتيان و هنرمند تارنوازي مثل من باشد و ما بگوييم آماده نيستيم و نمي‌توانيم ؟
لطفي ادامه داد: همه ما مي‌خواهيم اين كار را انجام دهيم. من خودم هم اميدوارم و فكر مي‌كنم اين كار درست است و بايد آن را انجام داد.
وي در عين حال با اشاره به اينكه بايد همكاري و ارتباط بين ما هنرمندان به صورت طبيعي رخ دهد، يادآور شد: اين ارتباط را نمي‌شود بوسيله كسي برقرار كرد. براي اينكه چنين اتفاقي رخ دهد بايد يك فضاي فرهنگي بين خود ما هنرمندان به وجود بيايد. وقتي به ديدن دوستان برويم اين دوستي و پيوند به وجود مي‌آيد و از درون اين دوستي و همدلي،نشستن و ساز زدن و آواز خواندن نيز به وجود خواهد آمد.
لطفي گفت: در حال حاضر در جامعه مدتهاست كه اين نوع رويكرد متوقف شده اما در دوره جنگ و بعد از آن نيازهاي موجود آدمها را دور هم جمع مي‌كرد كه اينها با هم درد و دل‌هايشان را به طور مشترك بازگو كنند.
سرپرست گروه موسيقي شيدا افزود: با اين حال اتفاقاتي هم در اين فاصله بين ما افتاده مثلا من با شجريان، عليزاده، ناظري، مشكاتيان، كياني و طلايي ديدار كردم. اما هنوز فرصت فضاي با هم بودن و رفت و آمد قديم به وجود نيامده است.
وي تصريح كرد: همه آدم‌هاي اهل موسيقي يك خاطره‌اي از بزرگان دارند و ما نبايد با عجله كردن در برگزاري كنسرت مشترك با دست خودمان يكدفعه تمام آن خاطرات قديمي‌شان را بر هم زنيم. پس نبايد عجله كرد و بايد بگذاريم روند طبيعي اين كار طي شود.
مشروح گفت‌وگوي فارس با «محمدرضا لطفي» طي روزهاي آينده منتشر مي شود.

 

+ نوشته شده در  دوشنبه 16 اردیبهشت1387ساعت   توسط هنرجو 

نت‌نوشت مجموعه آثار «ميلاد كيايي» امروز منتشر شد

نت‌نوشت مجموعه‌اي از آثار«ميلاد كيايي» نوازنده سنتور با عنوان راز آشكارا (قطعاتي براي سنتور) امروز در بازار موسيقي منتشر شد.

به گزارش خبرنگار موسيقي فارس،كتاب راز آشكارا كه نت‌نوشت برخي از قطعات سنتور «ميلاد كيايي» شامل آثاري چون پنج ضربي افشاري،چهارمضراب افشاري، سه ضربي همايون، چهارمضراب همايون،چهارمضراب مخالف سه گاه،راز آشكارا، چهارمضراب راست پنجگاه و مقدمه‌اي در راست پنجگاه است به كوشش علي‌رضا جواهري منتشر شده است.
ميلاد كيايي در مقدمه اين كتاب آورده است: مدت‌ها بود كه تصميم بر آن داشتم تا نت برخي از قطعاتي كه به طور پراكنده اجرا و ضبط نموده بودم و گهگاه نيز از طريق راديو و تلويزيون پخش مي شد، گردآوري كرده و براي استفاده علاقمندان به موسيقي به ويژه نوازندگان سنتور به مرحله چاپ و انتشار برسانم.
در چاپ اول اين كتاب مقرر گرديد، چند قطعه از ساخته‌هايم نيز براي استفاده نوازندگان سنتوركه در دوره پيشرفته قرار دارند، به مرحله چاپ و انتشار برسد و بقيه قطعات نيز متعاقباً چاپ و تكثير گردد.
«راز آشكارا» در 2 هزار نسخه و توسط خود مؤلف امروز 9 اردبيهشت‌ منتشر شده است.

+ نوشته شده در  دوشنبه 16 اردیبهشت1387ساعت   توسط هنرجو 

اپراي موتزارت در متروي برلين اجرا مي‌شود

اپراي مشهور «فلوت سحرآميز»، يكي از آثار مشهور موتزارت براي اولين بار در دنيا، از روز گذشته در متروي برلين به اجرا درآمده است.


به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از خبرگزاري فرانسه، در حاليكه بيش از 200 سال از زمانيكه اپراهاي مشهور موتزارت براي اولين بار در ونيز اجرا شد، مي‌گذرد، هنرمندان آلماني از روز گذشته، اپراي «فلوت سحرآميز» را براي اولين بار در مترو به اجرا درآورده‌اند.
«فلوت سحرآميز» به اسرار علوم خفيه در مصر باستان مي‌پردازد. اساس اين داستان رسوم مصري است و خدايان معابد مصر بر خلق شخصيت‌هاي اين اپرا تاثير گذار بوده اند، «فلوت سحرآميز» از جالب‌ترين آثار فراماسونري موتزارت است.
داستان اين اپرا حول محور دو شخصيت به نام‌هاي طامينو و پاپا گينو شكل مي‌گيرد.
به گزارش خبرگزاري فرانسه، اين اپرا تا 25 مي ادامه خواهد يافت.

 

+ نوشته شده در  سه شنبه 10 اردیبهشت1387ساعت   توسط هنرجو 

آلبوم تار و کمانچه منتشر شد

 آلبوم تار ، کمانچه و نقاره عبدالله و محسن قرباني از سوي کارگاه موسيقي موسسه فرهنگي ماهور منتشر شد.


به گزارش خبرنگار مهر ،آلبوم حاضر دربرگيرنده بيست و سه قطعه با کلام وبي کلام در دستگاه سه گاه و آوازبيات اصفهان است که در آن عبدالله قرباني تار و محسن قرباني کمانچه و نقاره نواخته است.

در اين آلبوم پيش درآمد بيات شيراز ، پيش درآمد زابل و قطعه عاشق ساياقي ساخته عبدالله قرباني برداشت بيات شيراز ،مايه بيات شيراز، و زيربيات شيراز قطعه "نشيب و فراز" با تنظيمي قديم و جديد ، ترانه قديمي "سوسپميشم" ،رنگ ، "گوشه خيل روان " ،"خاوران"،"رنگ و گوشه غزال"،قطعات "مبرقه" و "دلربا "،"برداشت و مايه زابل "، "مويه" و همچنين "رنگ سه گاه " تهيه و ضبط شده است.

در بخشي از معرفي عبدالله قرباني که در دفترچه اين آلبوم درج شده چنين آمده است : از همان نخستين روزهايي که عبدالله قرباني با تار آشنا شد،دانست که توانايي در کار نوازندگي نيازمند تلاش خستگي ناپذير است از اين با پايداري در کار آموختن دريافت که همراه وهمدم او ساز "تار" است و همراه با آموزش تا به مقام رهبري ارکستر دست يافت ومجموعه فعاليت هاي ابداعي او هم در جايگاه رهبري و هم تکنوازي بااستقبال هرچه تمام تر مواجه شد .

پروفسور "کامل احمداف" استاد رديف هاي موسيقي آذربايجان شوروي درباره او مي گويد : " من تا کنون صدها شاگرد داشته ام و به همه آنان بي هيچ کاستي آموزش داده ام اما هيچ يک مانند عبدالله رسالت خود در موسيقي به شيوه صحيح و با احساس قوي و تلاشي پيگير به انجام نرسانده است.

 

+ نوشته شده در  سه شنبه 10 اردیبهشت1387ساعت   توسط هنرجو 

همایون خرم گروه موسیقی تشکیل می دهد

گروه موسيقي "نواي مهر" به سرپرستي همايون خرم تشکيل مي شود.
همايون خرم آهنگساز با اعلام اين خبر در گفتگو با خبرنگار مهر گفت : درنظردارم همراه با تعداد محدودي از شاگردانم که در حوزه موسيقي ايراني و ساز ويولن پيشرفت هاي قابل توجهي داشته اند گروه کوچکي تشکيل دهم تا از اين طريق هم دين خود را به اين هنر ادا کنم و هم در جهت رشد کيفي هنرجويان قدم شايسته اي بردارم؛ از همين رو اسم گروه را از کتاب رديف موسيقي خودم به نام "نواي مهر" برداشتم به اميد اينکه نغمه هاي موسيقي ايراني با اين نام نيز شنيده شوند.
اين موسيقدان در ادامه به چاپ جلد دوم از کتاب "نواي مهر" اشاره کرد و گفت : پس از چاپ جلد اول "نواي مهر" که شامل 10 مقام و تشريح دستگاه هاي موسيقي ايران مي شد ، تصميم گرفتم جلد دوم از اين کتاب را در چهار قسمت جداگانه با 12 مقام و دستگاه در سه کتاب که هر يک از آنها نيز 4 قطعه از اين مقام ها و دستگاه ها را در برمي گيرند به چاپ برسانم و در پايان هر قسمت هم يکي از ساخته هاي خودم که عمدتا قطعه هاي اجرا شده در برنامه گلها در راديو بوده است را به عنوان نمونه آورده ام.
وي در توضيح مقام ها و دستگاههاي موسيقي گفت : دومين جلد از کتاب "نواي مهر"شامل قطعات ضربي ، چهارمضراب و آواز است که توسط انتشارات سرود منتشر خواهد شد؛ ضمن اينکه کتاب خاطرات هم در مرحله ويرايش نهايي قرار دارد در اين کتاب مجموع خاطراتم درعرصه موسيقي از دوراني که نزد استاد صبا شاگردي مي کردم تا به امروز را به رشته تحرير درآورده ام که اين کتاب هم اواسط پاييز چاپ مي شود.
خرم در پايان خاطرنشان کرد : آلبوم "رسواي زمان " با صداي عليرضا قرباني آماده انتشار است که توسط انتشارات هزار ترانه روانه بازار خواهد شد.

+ نوشته شده در  سه شنبه 10 اردیبهشت1387ساعت   توسط هنرجو 

ارکستر ملی در مدح پیامبر (ص) همنوازی کرد

 نخستين اجراي ارکستر موسيقي ملي در سال جديد به رهبري فرهاد فخرالديني پس از سه شب اجرا به پايان رسيد.

به گزارش خبرنگار مهر ، کنسرت ارکسترملي با تمي مذهبي با اجراي قطعاتي در مدح حضرت محمد (ص) و بخشي از موسيقي مجموعه تلويزيوني امام علي(ع) در دو بخش برگزار شد.
سوئيت سمفوني "آفرينش" در چهار قسمت "خورشيد، ماه ،آتش"،خاک "،"رويش" و "کمال " به رهبري فرهاد فخرالديني به روي صحنه رفت و پس از آن "قطعه لولاک" به رهبري و آهنگسازي مازيار حيدري در سه بخش "عام الفيل"،"بعثت " و "لولاک" اجرا شد ؛بخش پاياني از قسمت اول اجراي ارکسترملي به قطعه "معراج" به آهنگسازي علي اکبر قرباني به رهبري فرهاد فخرالديني اختصاص داشت.
پس از پايان قسمت اول مازيار حيدري در خصوص قطعه "لولاک " و تقسيم بندي آن گفت : ايده اصلي بخش عام الفيل بر اساس آياتي از سوره مبارکه فيل شکل گرفت ايده اوليه براي گسترش برگرفته از ريتم کلماتي چون "عام الفيل" ،"اصحاب الفيل" و "سجيل" هستند.
وي درادامه افزود : در بخش دوم از اين قطعه با اشاره به مقاطع زماني بعثت پيامبر ، با مقدمه 14 ميزاني به ساده زيستي پيامبر پرداخته ام و در ادامه ،ورود ضربات طبل بزرگ و ذکر نام مبارک "الله" به راز و نيازهاي قلبي آن حضرت با خدا اشاره دارد و پس از فراز و فرودهاي بسيار با بيان کلمه "يا نبي" مبعوث شدن پيامبر و خطاب کائنات به آن حضرت به گوش مي رسد و در بخش پاياني از اين قطعه به ستايش پيامبراختصاص دارد.
قطعه پاياني از قسمت اول اجراي ارکستر ملي به قطعه "معراج " با شعري از شيخ بهايي ،آهنگسازي علي اکبر قرباني و آواز علي مينو سپهر اختصاص داشت؛ تم اصلي اين قطعه از دستگاه چهارگاه موسيقي ايراني و فواصل موسيقي غربي گرفته شده که نگاه ايراني به سرزمين پيامبر را نشان مي دهد که با همراهي سازهاي بادي برنجي ادامه مي يابد .
قسمت دوم از اجراي ارکستر موسيقي ملي پس از استراحت کوتاهي آغاز شد در اين بخش قطعه "محمد (ص) آخرين مرسل" با اشعار"بهادر يگانه " و" سلمان ساوجي " به رهبري و آهنگسازي شهرام توکلي وهمراهي گروه کراجراشد .
قطعه "هماي رحمت" با شعري از محمدحسين شهرياروگزيده اي از موسيقي سريال امام علي آخرين قطعه از نخستين اجراي گروه ارکستر ملي در سال جديد بود.

 

+ نوشته شده در  سه شنبه 10 اردیبهشت1387ساعت   توسط هنرجو 

ارکسترسمفونیک "بومی وار" باغچه بان را اجرا می کند

 ارکستر سمفونيک تهران به رهبري منوچهر صهبايي قطعه "بومي وار " ثمين باغچه بان را از تاريخ 11 ارديبهشت به مدت دو شب ساعت 21 در تالار وحدت اجرا مي کند .
به گزارش خبرنگار مهر ، رهبر ارکستر سمفونيک تهران با اعلام اين خبر در جمع خبرنگاران گفت : به عنوان رهبر ثابت و مديرهنري ارکستر وبه کمک همکاران در دفتر موسيقي وزارت ارشاد از دي ماه گذشته زيرساخت هاي ارکستر سمفونيک تهران را بازسازي کرديم و نخستين اجراي ارکستر پس از اين بازسازي آخر همين هفته اجرا مي شود.
وي در خصوص قطعات انتخابي ارکسترسمفونيک گفت : در اين برنامه ارکستربا ترکيب جديدي به روي صحنه خواهد رفت وعلاوه بر اجرا اثري از باغچه بان، قطعات "شبي بر روي کوه سنگي" اثر مودست موسورگسکي ،"کنسرتو شماره 2 براي پيانو و ارکستر" اثر سرج راخمانينوف، "در کوير هاي آسياي مرکزي "،"اورتور پرنس ايگور" و"رقص هاي پولووتسيان" ساخته الکساندر بورودين اجرا مي شود.
صهبايي در خصوص چرايي رهبري ارکستر موسيقي زهي پارسيان گفت : ارکستر زهي پارسيان ارکستري محدود با نوازنده هاي برجسته موسيقي کلاسيک هستند که نسبت به گروه خود و موسيقي کلاسيک احساس مسئوليت مي کنند در نتيجه به طور مرتب در تمرينات حاضر مي شوند؛و در کار خود بسيار جدي هستند ؛ بنابراين برخود واجب ديدم اين ارکستر را با همه اشتياقي که دارند رهبري کنم و از سوي ديگر بسيار دوست دارم که براي ارکسترسمفونيک تهران نيز چنين اتفاقي بيافتد و اعضاي ارکستر سمفونيک هم نسبت به کار خود مسئول و معتقد باشند.
رهبر ارکستر سمفونيک تهران درباره آزمون نوازنده هاي ارکستر گفت : زماني که ارکستر سمفونيک تهران را تحويل گرفتم براي اينکه بدانم ارکستر در چه سطحي قرار دارد يک آزمون داخلي برگزار کردم که اين آزمون در حد تست کردن اعضا بود؛ اما براي جذب نوازنده هاي جديد فراخوان آزمون نوازندگي اعلام کرديم که حدود 90 نفر در اين فراخوان حضور پيدا کردند که از اين تعداد 60 نفر آزمون دادند و در نهايت 13 نفر براي حضور در ارکستر انتخاب شدند که از اين تعداد در حال حاضر 10 نفر مشغول کار هستند و اين در حالي است که فعلا از گرفتن آزمون از نوازنده هاي ارکستر صرف نظر کرديم و يک مدت معيني را مشخص کرديم تا دراين مدت همه اعضا ارزيابي شوند و اگر نيازي به برگزاري آزمون بود از همه نوازنده ها آزمون خواهيم گرفت .
اين آهنگساز درخصوص اجراي اين ارکستر در شهرستان گفت : متاسفانه تمام امکانات در تهران متمرکز شده است و امکان اجرايي در شهرستان ها بسيار محدود است و اين درحالي است که من بسيار دوست دارم که اين ارکستر در شهرستان ها کنسرت دهد که همه اين موارد به ميزان بودجه اي که در اختيار ما قرار مي دهند برمي گردد.
وي درپايان خصوص آثار سفارشي ارکسترسمفونيک گفت : اجراي آثار سفارشي از جمله برنامه هاي ارکستر سمفونيک است و خواه ناخواه يکسري از برنامه ها بايد اجرا شود ولي اجراي اين آثار به شرط آن است که بودجه اضافه شود تا از اين طريق بتوانيم حقوق نوازنده هاي ارکستر سمفونيک را اضافه کنيم و در ادامه اجراي آثار آهنگسازان ايراني از جمله برنامه هاي ارکستر سمفونيک تهران است .

+ نوشته شده در  سه شنبه 10 اردیبهشت1387ساعت   توسط هنرجو 

آلبوم تکنوازی تار موسی معروفی منتشر شد

 آلبوم تکنوازي تار موسي معروفي و يحيي زرپنجه از سوي موسسه فرهنگي ماهور منتشر شد.


به گزارش خبرنگار مهر، آلبوم حاضر دربرگيرنده سيزده قطعه با کلام وبي کلام در دستگاه هاي همايون ،ماهور ،شور و آوازهاي افشاري، بيات کرد، اصفهان و بيات ترک است.

همچنين در اين آلبوم پيش درآمد و رنگ اصفهان ساخته مرتضي ني داود، تصنيف"به گردش فروردين "ساخته امير جاهد و سرود "وطن" با آواز عبدالله ميرخان نيز تهيه و ضبط شده است .

موسي معروفي فرزند محمد اسماعيل امين الملک و برادرزاده ميرزا علي اکبراتابک صدراعظم دوره قاجاربود که در سال 1276 شمسي در خانواده اي مرفه پا به عرصه وجود گذاشت؛ابتدا نوازندگي را با پيانويي که در منزل داشت آغاز کرد و سپس نزد ميرزا حسينقلي به نوازندگي تارمشغول شد و پس از درگذشت استاد به شاگردان کلاس درويش خان پيوست که در اين زمان حدود 30 سال داشت.

معروفي در سال 1302 شمسي زماني که کلنل علي نقي وزيري مدرسه عالي موسيقي را تاسيس کرد به هنرستان وارد شد و در هيئت ارکستري که کلنل در مدرسه از نوازندگان تار (حسين گلاب،محمدحسين اديب،حسنعلي صبا،اسماعيل مهرتاش،محمد صادق اربابي ) ترتيب داده بود تار مي نواخت ؛ اين نوازنده تار رديف دستگاههاي موسيقي ملي را چند سال قبل از فوتش به پايان رسانيد که اين کتاب درسال 1340 شمسي توسط وزارت فرهنگ و هنر تحت عنوان رديف هفت دستگاه موسيقي ايراني با مقدمه دکتر مهدي برکشلي منتشر شد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه 10 اردیبهشت1387ساعت   توسط هنرجو 

اركستر مجلسي تهران به رهبري «نادر مشايخي» تشكيل شد

 اركستر مجلسي جديد تهران با رهبري و مديريت هنري نادر مشايخي و سرپرستي اميرحسين آهويي تشكيل شد.

به گزارش خبرنگار موسيقي فارس، اين اركستر كه هم اكنون تمرينات خود را براي اجرا در اتريش آغاز كرده طي ماه‌هاي گذشته با برگزاري تست براي انتخاب نوازندگان با سه داور ايراني،آلماني و اتريشي به رهبري و مديريت نادر مشايخي راه اندازي شد.
نادر مشايخي در اين باره گفت: اين براي اولين بار است كه اركستر مجلسي جديد تهران در خارج از كشور كنسرت مي‌دهد و پيش از اين با هماهنگي من اركسترهاي مختلف تهران در اروپا برنامه داشته‌اند.
وي ادامه داد:اين اركستر در حال حاضر از 25 نوازنده تشكيل شده كه به دعوت ديالوگ بين فرهنگ‌ها در اواخر ارديبهشت براي اجراي قطعاتي از خودم، ام
dر حسين آهويي، آيدا نصرت و بابك امير مبشر عازم كشور اتريش است.
رهبر اركستر مجلسي تهران بيان داشت:3 قطعه از آلبوم مشترك «آيدا نصرت» و «بابك اميرمبشر»و 2 قطعه الكتروآكوستيك از «اميرحسين آهويي» به نام «گذران» با شعر «فروغ فرخزاد» و قطعه‌اي ديگر با شعر «محمد صالح علاء» قطعات اجراي ما را تشكيل مي‌دهد.
وي افزود: موسيقي نصرت و اميرمبشر بيانگر ديدگاه جوانان به موسيقي و در واقع فيوژن است و آثار آهويي نيز در شعر، رگه‌هاي اجتماعي دارد و در سبك به راك، الكترونيك و در كل موسيقي مدرن نزديك است.
پگاه ويل مدير روابط بين الملل اركستر نيز خاطر نشان كرد:جوانان واقعا با استعدادي داريم كه مي‌توانند بالاترين قله‌هاي موسيقايي را فتح كنند نوازندگان و آهنگسازاني كه به قطع تعجب بسياري را در داخل و خارج از كشور بر مي انگيزند.ما بايد مراقب اين استعداد ها باشيم و آنها را به جهانيان معرفي كنيم.
از هم اكنون بايد گفت اجراي اركستر با توجه به استقبالي كه از هم اكنون صورت گرفته است بسيار درخشان خواهد بود مخصوصا اجراي قطعاتي كاملا متفاوت كه نشان دهنده نوعي خاص از آهنگسازان جوان ايراني است اين اجرا را از ديگر اجرا ها متمايز مي‌كند.
وي متوسط سن اركستر را 20 سال اعلام كرد و افزود: جوان‌ترين و حرفه‌اي ترين اركستر ايراني به رهبري نادر مشايخي براي اولين بار در ايران تشكيل شد كه نشان دهنده اعتماد،حمايت و به كارگيري نيروي جوان متخصص توسط رهبر محترم اركستر است.

 

+ نوشته شده در  سه شنبه 10 اردیبهشت1387ساعت   توسط هنرجو 

تار استاد علی اکبر شهنازی

آلبوم تار زنده ياد استاد علي اکبر شهنازي از سوي موسسه فرهنگي ماهور منتشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، آلبوم حاضر دربرگيرنده پانزده قطعه با کلام وبي کلام در دستگاه هاي شور،سه گاه،چهارگاه وماهورو آوازهاي افشاري و بيات ترک است.
همچنين در اين اثر خوانندگاني چون نکيسا ، عنايت الله شيباني ، جناب دماوندي، محمدخان و جمال صفوي با همراهي ويلون ابراهيم منصوري ، تصانيفي همچون "نکنم اگر چاره"، "گرماه من" و...را اجرا کرده اند.
علي اکبر شهنازي ،فرزند استاد بزرگ موسيقي دوره قاجار ،آقا حسينقلي در سال 1271 شمسي به دنيا آمده است . زماني که وي به ده سالگي رسيد پدرش آموزش موسيقي را به او شروع کرد و علي اکبر به زودي به واسطه نبوغي که داشت بر فنون نوازندگي تسلط يافت ، به طوري که در چهارده سالگي آواز جناب دماوندي را با تار خود در يکي از قطعاتي که در اين مجموعه آمده است همراهي کرد .
او در همان اوان جواني که پدر خود را از دست داد چيزي از استادي کم نداشت و به زودي با تاسيس آموزشگاه موسيقي ، به تربيت شاگردان پرداخت .
علي اکبر شهنازي علاوه بر چيره دستي در نوازندگي تصانيف ،رنگ ها ،پيش درآمدو قطعات ضربي متعددي تصنيف کرده است و تقريبا در همه دستگاه ها و آوازها پيش درآمد و رنگ ساخته است.
اشعار تصانيف او را شعرايي چون وحيد دستگردي ،ملک الشعراي بهار، حسين مسرور،سرمد و امير جاهد سروده اند .
وي شاگردان بسياري تربيت کرد که از آن ميان مي توان به حسين عليزاده ،داريوش پيرنياکان و داريوش طلايي اشاره کرد.شهنازي در 28اسفند 1363 به علت کهولت سن در بيمارستان شرکت نفت درگذشت.

+ نوشته شده در  جمعه 6 اردیبهشت1387ساعت   توسط هنرجو 

کنسرت "شهنازی" در پاییز برگزار می شود

گروه موسيقي "شهنازي" به سرپرستي داريوش پيرنياکان با ترکيبي جديد بازسازي شده و فعاليت هاي خود را از پاييز سال جاري آغاز مي کند.
داريوش پيرنياکان با اعلام اين خبر در گفتگو با خبرنگار مهر گفت : گروه موسيقي "شهنازي "پس از وقفه اي کوتاه با ترکيبي جديد ظاهر شده و در نظر دارد در سال جديد کنسرت هاي متنوعي را در تهران و شهرستان اجرا کند، اين گروه در حال حاضر مشغول تمرين قطعاتي در آواز ابوعطا و دشتي از ساخته هاي خودم است.
سرپرست گروه شهنازي در ادامه افزود : به تازگي کتابي از من به نام "جلوه يار" همراه با سي دي آثار توسط انتشارات ماهور به چاپ رسيده است .
اين نوازنده تار در خصوص کم و کيف برگزاري جشنواره موسيقي جوان در سال جاري گفت : علي رغم وعده وعيدهايي که مسئولان در سال گذشته مبني بر تشکيل دبيرخانه دائمي جشنواره موسيقي جوان داده بودند هيچ يک از آنها عملي نشد و هنوز هيچ تماسي با من و يا هيچ يک از هنرمندان گرفته نشده است و اين درحالي است که اگر قرار است جشنواره اي برگزار شود بايستي از قبل برنامه ريزي هاي مناسب انجام شود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه 5 اردیبهشت1387ساعت   توسط هنرجو 

اورمودان گلن سسلر

مجموعه‌اي از موسيقي عاشيقي آذربايجان توسط داريوش عليزاده و مشاوره سليمان هاشم‌زاده با عنوان "اورمودان گلن سسلر" - صداهايي كه از اروميه مي‌آيد - منتشر شده است.


به گزارش خبرنگار بخش موسيقي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اين مجموعه صوتي كه در چهار كاست گردآوري شده با همكاري 20 نفر از هنرمندان عاشيق آذربايجان غربي در واحد موسيقي حوزه هنري اين استان تهيه شده است.

در كاست نخست آهنگ‌هاي ديوان توسط عاشيق دهقان، تجنيس توسط عاشيق يوسف، مسلمان كشيش‌اوغلوسو توسط عاشيق بولوت، گولشاني توسط عاشيق نورالدين، قره‌عيني توسط عاشيق شوقعلي، دول هجراني توسط عاشيق محبوب، اووچو گرايلي‌سي توسط عاشيق آللاهوئردي، جمشيدي توسط عاشيق تاروئردي و قوربتي توسط عاشيق عبدالله اجرا شده است.

در كاست دوم آهنگ‌هاي خاچا خالداري توسط عاشيق بخشعلي، قارص توسط عاشيق يوسف، مصري توسط عاشيق آسوده، شاقي توسط عاشيق بولوت، سياستاپل توسط عاشيق ايوب، اروميه گؤزللمه‌سي توسط عاشيق عبداله، تاجري توسط عاشيق نباتعلي، سه ماهي توسط عاشيق شوقعلي، آراز باسدي توسط عاشيق نورالدين، دوراخاني توسط عاشيق ايوب اجرا شده است.

كاست سوم هم با آهنگ‌هاي دستان، ائرمني كشيش اوغلوسو، كسمه هجران، نصرالهي، حلبي، خوي امراهي‌سي، امراهي، جيغالي تجنيس، سولدوزو و كسمه كرم همراه است و كاست چهارم آهنگ‌هاي محترمي، همدان گرايلي‌سي، دوبيتي، تركمه‌ گؤزللمه‌سي، بهمني، گرايلي، اكبري، زارينجي، بحري ديوان و شكريازي را شامل مي‌شود.

بنا بر اين گزارش، در اين كاست‌ها، آهنگ‌ها تكرار نشده‌اند و به گفته‌ي يك پژوهش‌گر حوزه فرهنگ مردم آذربايجان، اين كاست‌ها بيان‌گر تماميت موسيقي عاشيقي آذربايجان غربي نيست. هنوز آهنگ‌هاي بسياري در اروميه هست كه بايد ثبت و ضبط شود. در عين حال عاشيق‌هاي ديگر شهرهاي آذربايجان غربي از جمله خوي و سلماس ناديده گرفته شده‌اند، مگر اينكه اين مجموعه را اولين شماره از يك سلسله دانست.

حميد سفيدگر شهانقي در گفت‌و‌گو با ايسنا متذكر شد، عاشيق‌هاي خوي اكنون با دلسردي و رويگرداني از دواير دولتي، در منازل شخصي و دشت‌هاي اطراف خوي با هزينه شخصي به ثبت و ضبط هنر اصيل و دلنشين عاشيقي مي‌پردازند.

به تعبير او، امروزه در برهوت فعاليت‌هاي علمي و هنري فولكلوريك در كشور، به‌ويژه آذربايجان، تهيه و توليد اين مجموعه‌ها كاري شايسته و قابل تقدير است.

سفيدگر، دكتراي فولكلور، پژوهش‌گر و مدرس فرهنگ مردم آذربايجان است. او در ادامه توضيح داد، هنر عاشيقي کامل‌ترين هنر مردمي در ميان ملل مناطق مختلفي در ايران و کشورهاي جمهوري آذربايجان، ترکيه، ترکمنستان، قزاقستان، قرقيزستان و حتا گرجستان و ارمنستان است. عاشيق هنرمندي است که يک تنه تار و پود فرهنگ ملي و بومي قوم خود را درهم تنيده و از آن جامه‌اي فاخر پديد آورده است که هرچه زمان بيشتر مي‌گذرد محافل علمي و آکادميک جهان بيشتر به اهميت آن پي مي‌برند.

به‌گفته‌ي سفيدگر، تاريخ مدون و مشخص هنر عاشيقي از زمان شاه اسماعيل صفوي آغاز مي‌شود. او كه خود شاعر بوده و "‌شاه ختايي" تخلص مي‌كرده، ‌ارادت خاصي به عاشيق‌ها داشته است. از زمان اين پادشاه هنر عاشيقي جان تازه‌اي مي‌گيرد و سرآمد عاشيق‌هاي اين دوره عاشيق دده قرباني از مقربان دربار شاه اسماعيل بوده و ديوان شعرش اولين ديوان مدون شعر عاشيقي است.

اين پژوهشگر تاريخ موسيقي گفت: در فاصله سال 1471 ميلادي يعني سال تولد عاشيق قرباني تا سال 1926 ميلادي سال درگذشت عاشيق علعسگر،‌ سرحلقه عاشيق‌هاي معاصر،‌ هنر عاشيقي همگام با تحولات اجتماعي دستخوش دگرگوني بوده و عاشيق‌هاي بي‌شماري مانند توفارقانلي عاشيق عباس، ‌عاشيق خسته قاسيم، عاشيق ‌واله،‌ عاشيق ملاجمعه، عاشيق ‌مسكين اسد، ساري عاشيق،‌ خان چوبان و عاشيق حسين بوزالقانلي را در دامان خود پرورده است.

وي افزود: عاشيق‌ها چندين هنر را با هم دارند، آنها شعر مي سرايند، آهنگ مي سازند، نوازندگي مي کنند، آواز مي‌خوانند، نقالي مي‌کنند و با توجه به حال و هواي مجلس رقص مي‌کنند. نسل قديم عاشيق‌ها علاوه بر هنرهاي مذکور، به اغلب امور ديني و دنيوي مردم همچون طبابت، عقد ازدواج و اخوت و پيشگويي آينده نيز مي‌پرداختند. چنين شخصي را "ائلجه بيلن" (
elja bilan) يعني کسي که دانسته‌هايش برابر با همه ايل است، مي‌گفتند. به گفته‌ي او، متأخرترين آنها عاشيق "خسته قاسم" (قرن دوازدهم هجري) است که 12 سال در نجف اشرف به فراگيري علوم ديني پرداخته و علاوه بر عاشيقي، در روستاي زادگاهش "تيکمه داش" (tikma dash) از توابع تبريز و روستاهاي اطراف آن به امور مذهبي مردم مي‌پرداخته است. اساساً همه اين هنرها در کنار هم هنر عاشيقي را شکل مي‌بخشند، اما با گذر زمان و با توجه به شرايط اجتماعي، عاشيق‌ها اهميت اوليه خود را از دست داده و تنها به عنوان يک نوازنده و خواننده شناخته مي‌شوند.

سفيدگر عاشيق‌ها را به‌طور كلي به دو دسته تقسيم كرد و توضيح داد: دسته اول عاشيق‌هاي خلاق و استادند كه شعرهاي نغز مي‌سرايند، داستان مي‌پردازند، آهنگ مي‌سازند و سرودها و ساخته‌هاي خود و آثار گذشتگان را با مهارت تمام اجرا مي‌كنند. دسته دوم عاشيق‌هاي حرفه‌يي و ايفاگر هستند كه اشعار و داستان‌هاي عاشيق‌هاي استاد را ازبر كرده،‌ هنر عاشيقي را فرا گرفته، ‌مجالس شادي مردم را شور و حرارت مي‌بخشند. به تعبير وي، داشتن صداي خوب و آشنايي به آهنگ‌هاي عاشيقي و فوت و فن مجلس گذاري و چيرگي در نواختن ساز از عوامل موفقيت و قبول عام يافتن اين عاشيق‌هاست.

اين مدرس دانشگاه تصريح دارد، شناخت و بررسي موسيقي عاشيق‌هاي آذربايجان در علم موسيقي شناسي به رشته "اتنوموزيکولوژي" گرايش پيدا مي‌کند. "اتنو" در لغت به مفهوم قوم يا يک گروه خاص از مردم بومي يک منطقه است و در ترکيب با کلمه "موزيکولوژي" به معناي موسيقي شناسي، علمي نسبتا جديد را پديد آورده است. هدف اصلي اين علم، بررسي موسيقي نواحي مختلف جهان، ريشه‌يابي و مطالعه تطبيقي آن است.

به گمان او، اساس کار پژوهشگران اين علم گردآوري اطلاعات و مدارک و تدقيق و ترويج موسيقي بومي و سنتي در راستاي شناخت نيازهاي جوامع معاصر است. دانش اتنوموزيکولوژي نخستين‌بار در اواخر قرن نوزدهم و اوايل قرن بيستم پايه‌گذاري شد و هدف پديدآورندگان آن مطالعه موسيقي با توجه به بافت‌هاي فرهنگي مناطق گوناگون بود.

وي گفت، هنر چند وجهي عاشيقي نيز بر موسيقي استوار است و هنرهاي ديگري چون نقالي، شاعري و رقص حول محور موسيقي ايجاد شده‌اند. موسيقي عاشيقي دستمايه موسيقي کلاسيک مقامي آذربايجان شده است. آهنگسازان و سمفونيست‌هاي آذربايجان در آثار خود از موسيقي عاشيقي به فراواني بهره‌مند شده‌اند.

سفيدگر يادآوري كرد: براساس گفته اساتيد عاشيقي، آهنگ‌هاي عاشيقي که به اصطلاح "هاوا"
hava ناميده مي‌شود، 73-72 آهنگ است، اما اين تعداد با گذشت زمان از طرف عاشيق‌هاي ديگر زياد شده و امروزه به 140-130 آهنگ رسيده است. ”عاشيق اسد” آن را 73 آهنگ مي‌داند:

كاميل اوستادلارين گولون درمه‌سن

اگر از گلشن علم استادان گلي نچيني

حقيقتي سينه‌ن اوسته سرمه‌سن

اگر حقيقت را به قلب خود راه ندهي

73هاوادان خبر وئرمه‌سن

اگر از 73آهنگ آگاه نباشي

اؤلوم يئي‌دير سنه ائل قاباغيندا

در مقابل مردم، مرگت بهتر است

و ”عاشيق علعسگر” به 72 آهنگ معتقد است:

دو ققوزو بيرلشيب تاپيب اوچ‌جه يول

نه سيم جمع شده و سه راه پيدا كرده است

اون بارماق اونلاري ائيله‌يير قبول

10انگشت آنها را مي‌نوازد

72هاوا شاه پرده‌يه قول

72آهنگ بنده ”شاه پرده”ـ اند”علعسگر” يولدوغو غازدي قاباقدا آنچه مي‌بيني غازي است كه ”علعسگر” پرهايش را كنده است (اشاره به حريف شكست خورده است)

او اضافه كرد: بعضي از اين آهنگ‌ها در يک منطقه خاص مشهور بوده و در آنجا بيشتر ايفا مي شوند. بعضي از اين آهنگ‌ها در مناطق مختلف به اسامي گوناگون ناميده مي‌شوند. به‌عنوان مثال آهنگ "مخمس" عاشيق‌هاي تبريز، در آذربايجان غربي با نام "دستان" مشهور است.

وي افزود: هر عاشيقي ساز خود را هماهنگ با تن صداي خود کوک مي کند، بدين صورت که اگر صدايش زيل باشد، آن را زيل و اگر بم باشد، آن را بم کوک مي‌کند. بم نواختن و زيل خواندن و يا برعکس زيل نواختن و بم خواندن در ميان عاشيق‌ها مردود شمرده مي‌شود.

او يادآوري كرد: آهنگ‌هاي موسيقي عاشيقي به سه گروه "يوخاري ‌هاوالار" (آهنگ‌هاي بالا)، "اورتا هاوالار" (آهنگ‌هاي ميانه)، "آشاغي هاوالار" (آهنگ‌هاي پايين) تقسيم مي‌شوند.

سفيدگر گفت: اصول مقامي موسيقي عاشيقي، مطابق و مبتني بر وضعيت و امکانات ساز عاشيقي که "قوپوز"
qopuz ناميده مي‌شود، است. اساس موسيقي عاشيقي دياتونيک است. صداهاي کروماتيک chromatic که گاهي شنيده مي‌شود، نقش کمکي ايفا مي‌کنند. اين موسيقي از حيث مشخصات ملوديک و ريتميک بسيار غني و اصولا بر فرم strophice مبتني است. همه آهنگ‌هاي عاشيقي havalar داراي مقدمه ابزاري instrumental prologue، عنصر ميانجي intermediate و فرجام و پايانه finale هستند.

وي افزود: تکرار اوج‌مند صدا، تکرار موتيوهاي موزيکال در واريانت‌هاي گوناگون، حرکت نزولي ملودي با پرده‌ها، فرود پياپي
seqential از عناصر شخصيتي اين موسيقي است. عاشيق‌ها معمولا در دانگ register بسيار بالا مي‌خوانند. در بند cadence پاياني با دانگ پايين خوانده و آخرين نت‌ها را خيلي طولاني اجرا مي‌کنند. دياپازون موسيقي عاشيقي، بسيار کوچک و کم حجم است.

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه 5 اردیبهشت1387ساعت   توسط هنرجو 

موسیقی سریال آب و آتش ساخته شد

ستار اورکي موسيقي مجموعه تلويزيوني "آب و آتش" به کارگرداني مرتضي متولي را به پايان رساند .
ستار اورکي با اعلام اين خبر در گفتگو با خبرنگار مهر گفت : مراحل ساخت موسيقي مجموعه تلويزيوني " ليمر" که قرار است به "آب و آتش" تغيير نام پيدا کند را به پايان رساندم و هم اکنون مشغول ضبط آن هستم.
وي درخصوص موسيقي ساخته شده در اين مجموعه تلويزيوني گفت : سريال تمي اجتماعي دارد که در قالب روايت خانوادگي بيان شده است داستان اين مجموعه تلويزيوني در دو موقعيت شهري تهران و همچنين جنوب کشور مي گذرد به همين دليل به فراخور هر يک از اين دومکان موسيقي هاي متفاوت ساخته ام.
اين آهنگساز در پايان افزود : در قسمتي که داستان در فضاي شهر تهران مي گذرد از موسيقي هاي رايج پاپ گونه که خاص تيپ جوان است استفاده کرده ام و سازهايي چون فلوت، ابوا ، پيانو،گيتار و پرکاشن را به کار گرفته ام و زماني که داستان در شهرهاي جنوبي روايت مي شود از موسيقي فولکلور جنوب که به نوعي موسيقي اقوام نيز محسوب مي شود استفاده کرده ام به همين دليل بخش عمده اي از موسيقي اين بخش با ني انبان و عود نواخته شده است.

+ نوشته شده در  پنجشنبه 5 اردیبهشت1387ساعت   توسط هنرجو 

ارکستر اصفهان در خراسان جنوبی کنسرت می دهد

کنسرت گروه موسيقي اصفهان به سرپرستي کيوان ساکت از 22 تا 26 ارديبهشت ماه در استان خراسان جنوبي و در بناهاي تاريخي بيرجند و قائن برگزار مي شود.
کيوان ساکت نوازنده تار با اعلام اين خبر در گفتگو با خبرنگارمهر گفت : کنسرت گروه موسيقي اصفهان به مناسبت هفته ميراث فرهنگي در تاريخ 22 تا 24 ارديبهشت در "باغ اکبريه" بيرجند و25 و 26 در ابوذرجمهر قائن برگزارمي شود.
وي در ادامه خاطرنشان کرد : قبل از اجراي ارکستر موسيقي اصفهان در بيرجند و قائن ، دو نوازي تار و پيانو در تاريخ 13 ارديبهشت در دانشگاه اصفهان و پس از آن در تاريخ سي و يکم، همين دونوازي را در هتل عباسي اصفهان اجرا مي کنم.

+ نوشته شده در  پنجشنبه 5 اردیبهشت1387ساعت   توسط هنرجو 

ناصر چشم‌آذر 30 قطعه‌ موسيقي بي‌كلام براي صداوسيما آماده مي‌كند

ناصر چشم آذر 30 قطعه‌ي بي‌كلام براي مركز موسيقي و سرود صدا و سيما مي‌سازد.
به گزارش سرويس تلويزيون و و راديوي ايسنا، روابط عمومي مركز موسيقي و سرود صدا و سيما اعلام كرد: استاد ناصر چشم‌آذر در همكاري جديد خود با مركز موسيقي صدا و سيما توليد 30 قطعه موسيقي بي‌كلام براي مركز موسيقي و سرود آغاز كرده است.
اين قطعات با موضوعات و در ساختارهاي متنوع موسيقايي و براساس سفارش اين مركز توليد خواهد شد. ضبط 4 قطعه از اين آثار، در استوديو مركز موسيقي و سرود صدا و سيما به پايان رسيده است.

+ نوشته شده در  پنجشنبه 5 اردیبهشت1387ساعت   توسط هنرجو 

برنامه هاي موسيقي تالارها و سالن هاي شهر بزرگ تهران در اردييهشت ماه

برنامه هاي موسيقي تالارها و سالن هاي شهر بزرگ تهران در اردييهشت ماه سال جاري

به گزارش سايت خانه برنامه هاي موسيقي شهر تهران از اين پس به طور مرتب بر روي سايت خانه قرار مي گيرد.

خانه موسيقي اين امکان اطلاع رساني را دراختيارتمامي گروه هاي فعال موسيقايي قرار خواهد داد.

داوطلبان مي توانند اطلاعات برنامه هاي خود را از طريق تلفن يا فاکس66917712ارائه دهند .

برنامه ها:

*تالار وحدت، کنسرت سيمين غانم(ويژه بانوان)، 30 فروردين تا 3 ارديبهشت ماه، ساعت اجرا:15 

*تالاربزرگ کشور، کنسرت پاپ حميدعسگري،5و6ارديبهشت ماه ساعت 20:30

*تالار وحدت، کنسرت ارکستر ملي، 4 تا 6 ارديبشهت ماه،  ساعت 21 

*تالار وحدت، کنسرت ارکستر سمفونيک،11تا13ارديبهشت ماه،ساعت21

*تالار بزرگ کشور، کنسرت آذري گروه آراز،12 ارديبهشت ساعت 20:30

*فرهنگسراي نياوران، کنسرت پري زنگنه (ويژه بانوان) 19 و20ارديبهشت ساعت 18:30

* تالار وحدت، کنسرت گروه کر نوري، 24 تا 28 ارديبهشت ماه، ساعت اجرا 21:30

*تالاربزرگ کشور،  کنسرت گروه هاي سه گانه شيدا، 26 تا 28 ارديبهشت، ساعت اجرا 20:30 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه 4 اردیبهشت1387ساعت   توسط هنرجو 

کنسرت ارکستر ملی با دو رهبر جدید اجرا می شود

 کنسرت ارکستر موسيقي ملي به رهبري فرهاد فخرالديني و دو رهبر ديگر از 4 تا 6 ارديبهشت ماه ساعت 21:30 در تالار وحدت برگزار مي شود.

به گزارش خبرنگار مهر، مديرعامل انجمن موسيقي با اعلام اين خبر در نشست مطبوعاتي که با حضور رهبرارکستر ملي برگزار شد در تشريح برنامه هاي سال 87 گفت : نخستين برنامه اين انجمن در سال جديد اجراي ارکستر زهي پارسيان بود که برگزارشد و آخر همين هفته هم شاهد اجراي برنامه ارکستر موسيقي ملي خواهيم بود.

در ادامه اين نشست فرهاد فخرالديني با اشاره به دهمين سال تاسيس ارکستر موسيقي ملي گفت : ده سال از عمر ارکسترملي مي گذرد و در اين مدت نوازنده ها و آهنگسازان خوب و با استعدادي از طريق اين ارکستر به جامعه موسيقي معرفي شدند و همانطور که مي دانيم بخش عمده اي از آموزش موسيقي آکادميک و از طريق تحصيلات دانشگاهي ميسر است اما در کنار تحصيلات آکادميک کسب تجربه ونياز به حضور در ارکسترها و گروه هاي موسيقي امري ضروري است ؛ ازهمين رو ارکستر موسيقي ملي از بدو تاسيس خود مانند کارگاهي آموزشي عمل کرده و همه علاقمندان به هنر موسيقي در اين کارگاه آزمون و خطاهاي بسياري انجام داده اند و با کسب تجربه هاي گوناگون هريک از آنها به چهره هاي شناخته شده اي در حوزه موسيقي ملي تبديل شدند برهمين اساس در اين برنامه نيز دو رهبر خوب و کارکشته به جامعه موسيقي معرفي خواهند شد و خود من تنها رهبري چند قطعه را به عهده خواهم داشت .

وي به چگونگي رهبري ارکستر موسيقي ملي ايران اشاره کرد و گفت : رهبري ارکستر موسيقي ملي شرايط و رهبري خاصي را مي طلبد و علاوه بر آگاهي بر فنون رايج بين المللي رهبر ارکستر بايستي آگاهي لازم به جنبه هاي موسيقي ايراني داشته باشد چراکه موسيقي ايراني غني و پر از ريتم هاي متفاوت با مقامات مختلف است و براي شناخت اين نوع موسيقي زمان مناسب و در عين حال شرايط مطلوب را مي طلبد به همين دليل بايد به کساني امکان رهبري ارکستر ملي را داد که موسيقي ايراني را به خوبي مي شناسند.

رهبر ارکستر ملي درتوضيح قطعات اين کنسرت گفت : کنسرت ارکستر ملي با 5 قسمت از "سوئيت آفرينش" آغاز مي شود اين سوئيت ده سال پيش همزمان با تاسيس ارکستر ملي در نخستين برنامه اين ارکستر اجرا شد و هم اکنون به مناسبت دهمين سال تاسيس ارکستر ملي اين سوئيت را که براساس آيات شريف قرآن نوشتم توسط گروه اجرا خواهم کرد و در ادامه برنامه سه قطعه در مدح حضرت محمد اجرا مي شود ؛قطعه "لولاک" از ساخته هاي مازيارحيدري به رهبري خود او ، "معراج" ساخته علي اکبر قرباني به رهبري خودم و همچنين قطعه " محمد آخرين مرسل" ساخته شهرام توکلي با رهبري خود او نيز اجرا مي شود و قطعه پاياني گزيده اي از موسيقي امام علي از ساخته هاي خودم است که با عنوان "علي اي هماي رحمت" اجرا خواهد شد.

فخرالديني در ادامه خاطرنشان کرد : علي مينوسپهر به عنوان خواننده دراجراي برخي قطعات با گروه همراه است اين خواننده جوان که توسط ارکستر ملي معرفي مي شود قطعه "معراج" با شعري از شيخ بهايي را اجرا مي کند و در ادامه به اتفاق گروه کر قطعه هماي رحمت را مي خواند.

پس ازپايان صحبت هاي فرهاد فخرالديني بابک رضايي درخصوص عدم اجراي ارکسترملي در شهرستان گفت : يکي از شعارهاي اصلي انجمن در سال گذشته کشاندن موسيقي به شهرستان ها بود که متاسفانه محقق نشد ولي با آغاز سال جديد رايزني هاي مختلفي را با ارشاد مراکز استان ها انجام داده ايم تا بتوانيم با جذب اسپانسر مجموع کنسرت ها ارکستر ملي را اجرا کنيم و از آنجا که درشهرستان ها سالن مناسب جود ندارد مجبور هستيم در فضاي باز کنسرت اجرا کنيم و اين امکان تا اين لحظه به دست نيامده و در حال حاضر هم مشغول رايزني هستيم .

+ نوشته شده در  چهارشنبه 4 اردیبهشت1387ساعت   توسط هنرجو 

آواي کنسرت بزرگ موسيقي آذربايجان در تهران مي‌پيچد

کنسرت بزرگ موسيقي آذربايجان 12 ارديبهشت‌ماه جاري در تهران به صحنه مي‌رود.
به گزارش خبرنگار بخش موسيقي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اجراي اين كنسرت با خوانندگي و سرپرستي رحيم شهرياري براي يك شب، ساعت 21 در تالار بزرگ کشور تدارك ديده شده است.
قيمت اعلام‌شده براي بليط اين اجرا 10، 15 و 20 هزار تومان است.
امان‌الله آذري، محمدحسين افشاري، شهلا ميلاني، ريما نوزاد و سارا صادقي نوازندگان و خوانندگان گروه "آراز" هستند.
اجراي قطعه‌هاي محلي و سنتي آذري بخشي از اجراي ايشان را دربر مي‌گيرد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه 4 اردیبهشت1387ساعت   توسط هنرجو 

كنسرت موسيقي ايراني كامكارها در استراليا برگزار مي‌شود

برنامه كنسرت موسيقي ايراني گروه كامكارها، اوايل مردادماه امسال در استراليا برگزار مي‌شود.
هوشنگ كامكار سرپرست اين گروه يادآورشد كه برنامه كنسرت موسيقي كامكارها نوروز امسال در آلمان با استقبال مناسب روبه رو شد.
وي در گفت وگو با خبرنگار ايرنا درباره برنامه‌هاي اين گروه موسيقي در ايران ،افزود: در حال حاضر مشخص نيست كه امسال در ايران كنسرت داشته باشيم اما سال گذشته ايام خوبي براي موسيقي ايران بود.
كامكار ابراز اميدواري كرد كه با زمينه‌سازي مناسب، امكان برپايي كنسرت هاي موسيقي در كشور فراهم شود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه 4 اردیبهشت1387ساعت   توسط هنرجو 

نواي سه‌تار «جلال ذوالفنون» در دبي طنين‌انداز مي‌شود

«جلال ذوالفنون» نوازنده سه‌تار به همراه گروهش آبان‌ماه در دبي به اجراي برنامه مي‌پردازد.


«جلال ذوالفنون» در گفت‌وگو با خبرنگار موسيقي فارس گفت: با توجه به علاقه مردم كشورهاي همسايه به موسيقي سنتي ايران و به منظور معرفي بيشتر اين هنر،اين كنسرت را به مدت سه شب در يكي از سالن‌هاي شهر دبي برگزار مي‌كنيم.
وي در خصوص آثاري كه قرار است در اين كنسرت اجرا شود،افزود: اجراي ما به صورت بداهه و با حال و هواي جديد موسيقي خواهد بود.در واقع روي صحنه مشخص خواهد شد كه چه خواهيم نواخت.
اين نوازنده سه‌تار با اشاره به اجراهاي خارج از كشور گفت:ما براي ترويج موسيقي ايران بايد از سالها پيش پل ارتباطي با كشورهاي ديگر برقرار مي‌كرديم تا بتوانيم به خوبي موسيقي ايران را به مخاطبان ديگر كشورها بشناسانيم.
«ذوالفنون»در خاتمه خاطر نشان كرد:زمان دقيق اين كنسرت مشخص نشده اما قطعا در آبان ماه خواهد بود.

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه 4 اردیبهشت1387ساعت   توسط هنرجو 

«آن و آن» حسين عليزاده منتشر مي‌شود

دونوازي سه‌تار «حسين عليزاده»و تنبك «پژمان حدادي»در قالب يك آلبوم موسيقي با عنوان «آن و آن» توسط انتشارات هرمس منتشر مي‌شود.
رامين صديقي مدير انتشارت هرمس در گفت‌وگو با خبرنگار موسيقي فارس گفت:اين آلبوم كه كنسرت دو نوازي سال گذشته «عليزاده»و «حدادي» در آمريكاست اواخر ارديبهشت در بازار موسيقي منتشر مي‌ شود.
وي افزود:در بخش اول اين آلبوم قطعاتي در آواز دشتي و در قسمت دوم قطعاتي در آواز اصفهان ديده مي‌شود.
صديقي در ادامه در خصوص ديگر آثار در دست انتشار نشر هرمس گفت:ما براي سال جديد انتشار 6 كار را در برنامه داريم كه اولين اثر «آن و آن» حسين عليزاده و حدادي است و به دنبال آن آلبوم‌هايي چون همراه با باد پيمان يزدانيان،رهايي در آب بابك شريفي و حدادي كه دونوازي ديوان و تنبك است را منتشر خواهيم كرد.همچين آلبوم نفس مجيد خلج و تكنوازيهاي آنكيدو دارش را نيز در دست انتشار داريم.
وي ادامه داد:ششمين آلبومي كه قرار است توسط هرمس در سال جديد منتشر شود هنوز مشخص نيست چرا كه بين چند اثر در حال مذاكره هستيم.

+ نوشته شده در  چهارشنبه 4 اردیبهشت1387ساعت   توسط هنرجو 

مطالب قدیمی‌تر